07.01.2008 00:00

ND Brno se pyšní rekordem v počtu divadelníků na jednom snímku

Brno 7. ledna (ČTK) - Národní divadlo v Brně (NDB) se ode dneška pyšní českým rekordem v počtu divadelníků shromážděných na jednom místě a zachycených na jedné fotografii. Při focení před Janáčkovou scénou se sešlo 533 z 671 pracovníků divadla, od sólistů až po vlásenkářky a kulisáky. Výsledný snímek vyjde jako plakát v prvním čísle nového divadelního časopisu Diva..., řekl ČTK ředitel Daniel Dvořák.

V archivu divadla, jehož historie se začala psát v roce 1881, podobná hromadná fotografie zaměstnanců zatím nebyla. "Existují pouze fotografie kolektivních těles, například všech členů orchestru nebo sboru," uvedl Dvořák, pro kterého bylo fotografování také první příležitostí poznat většinu svých podřízených. Omluvenku dostali jen nemocní zaměstnanci, lidé na dovolených a pracovníci nepřetržitých provozů, například ochranka.

Jeden snímek fotografové zhotovili před divadlem, druhý potom na jevišti. Na regulérnost rekordního pokusu dohlížel komisař z pelhřimovské agentury Dobrý den. O opakování a případném překonání rekordu Národní divadlo podle Dvořáka neuvažuje.

NDB má tři soubory - operu, balet a činohru. Další pracovníky zaměstnává v administrativě a provozu tří budov - Janáčkova divadla, Mahenova divadla a Reduty. V České knize rekordů zatím nebyl zanesen žádný rekord podobný tomu, který dnes ustavili brněnští divadelníci.

tmd mka

Autor článku: ČTK