13.11.2018 09:48

ND TALKS: Je současné divadlo nebezpečné?

Cyklus přednášek a debat každý měsíc nabídne setkání nad současnými aktuálními tématy, která se bezprostředně dotýkají moderního divadla 21. století. Jednotlivé diskusní bloky se nevážou ke konkrétním inscenacím z repertoáru Činohry Národního divadla, ale nabízejí samostojnou platformu setkávání těch, kteří dnešní divadlo tvoří – odborníků a profesionálů v oboru –, a diváků, bez kterých divadlo ztrácí svou legitimitu. Chceme divákům nabídnout možnost seznámit se s aktuálními divadelními trendy a zjistit, kam se divadlo jako disciplína posouvá a jakým způsobem ho vnímat a diskutovat.

Chceme se ptát, kam současné divadlo směřuje, kde české divadlo stojí v evropském kontextu a zda je od každodenní reality odtrženo, nebo naopak kráčí s dobou. Posunulo se dnešní divadlo oproti minulosti? Může divadlo změnit svět?

V listopadu bude ND TALKS věnováno tématu divadla a politiky. Debata s názvem JE SOUČASNÉ DIVADLO NEBEZPEČNÉ? se bude konat ve středu 28. 11. 2018 ve foyer Nové scény Národního divadla od 18.00.

Brněnská kauza, která se rozhořela v květnu tohoto roku kolem představení slovinského režiséra Olivera Frljiče, kromě toho, že umožnila skupině „Slušných Čechů“ výrazné zviditelnění, otevřela v české společnosti možná zanedbanou otázku, zda je důležité v rámci uměleckého vyjádření zachovávat absolutní volnost, nebo zda existují nějaké mravní principy, před jejichž překročováním by se měla společnost chránit. Není jasné, kdo by tyto hranice měl určit ani kdo by je případně měl strážit. Koncept svobody slova se ukázal mít rozmělněné hranice a napříč ideovým spektrem se rozhořela palčivá diskuse, co je a není v umění přípustné.

Nabízí se ještě jeden zajímavý pohled na celou událost, který bychom rádi v listopadovém vydání našich debat ve foyer Nové scény otevřeli. Jestliže vzbudilo představení Naše násilí, vaše násilí takové vášně, znamená to, že ještě stále žijeme v době, kdy může divadlo někoho rozrušit? Proč se extrémisté bojí divadel a proč je chtějí kontrolovat? A může být divadlo aktivistické? Dramaturg Činohry Národního divadla Jan Tošovský se bude ptát svých hostů, jakou a zda vůbec nějakou má současné divadlo politickou moc.

Hosty Jana Tošovského budou: bývalá ústavní soudkyně a senátorka Eliška Wagnerová, sociolog z Akademie věd České republiky Ondřej Lánský a novinářka Saša Uhlová.

Projekt je součástí doprovodných programů Národního divadla ND+.

https://www.narodni-divadlo.cz/

Autor článku: Kateřina Ondroušková