08.06.2001 00:00

Nejen Divadelní červen 2001

LYSÁ NAD LABEM (okres Nymburk) 7. června (ČTK) - Nekomerční projekty a aktivity chce představit festival Nejen Divadelní červen 2001, který dnes začal v Lysé nad Labem na Nymbursku. I když se jedná o tradiční akci, v podobném rozsahu jako letos se dosud nekonala. ČTK to dnes řekl Miroslav Pokorný jménem pořadatelů z lyského amatérského divadla A-ha!.

Během čtyřdenního festivalu se chystá 25 divadelních, literárních a filmových představení, z nichž každé má předvést něco netradičního a výjimečného. "Je to nekomerční akce zaměřená především na mladé lidi," řekl Pokorný. Spektrum kulturních aktivit zahrnuje komedie, divadelní představení využívající technik moderního i klasického tance, pantomimy i grotesky. Součástí festivalu bude i celovečerní dokument Jany Chytilové Plastic people of the Universe o legendě českého undergroundu.

Převážná část dnešních a pátečních představení se odehrává v městském Biografu, na pátek večer se chystá Magická noc s divadlem i kejklířskými prvky v letním kině zámeckého parku.

V sobotu od 14:00 se festival přesune na Husovo náměstí, kde budou hrát divadelní soubory pod širým nebem. Nedělní program a závěr festivalu se odehraje opět v prostorách Biografu. Součástí neobvykle široce pojaté akce jsou i tvůrčí dílny pro začínající filmaře a literáty.

Tradice podobných akcí vznikla již v 50. letech, kdy se zde pořádal každoročně Vodákův divadelní červenec. Polozapomenutou tradici vzkřísilo divadlo A-ha! v 80. letech a v posledních čtyřech letech se akce pořádá opět každoročně.

Autor článku: redakce