21.03.2006 00:00

Nejkrásnější divadlo – karlínské – představí výstava v Praze

Praha 21. března (ČTK) - Pod názvem Nejkrásnější divadlo - 125 let divadla v Karlíně bude koncem března otevřena v Muzeu hlavního města Prahy výstava přibližující historii i současnost této scény. Jen od roku 1945 vystřídala devět názvů, osmnáct ředitelů, čtrnáct uměleckých šéfů a nakonec ji zaplavily povodně. Návštěvníkům nabídne fotografie, dokumenty, rekvizity a kostýmy včetně těch z připravovaného muzikálu Producenti, jehož premiéra koncem října rekonstruovanou scénu otevře.

"Na deseti panelech připomeneme osobnosti, které tu působily. Půjde o Jana Wericha, Oldřicha Nového, Járu Pospíšila, Karla Vlacha, Vlastu Buriana, Jiřího Frejku, Nelly Gaierovou, Laďku Kozderkovou, Františka Paula a Bedřicha Füssegera. Výstava přiblíží i historii tohoto předválečného pražského varieté," řekl na tiskové konferenci v Praze autor Pavel Bár. Expozice potrvá do poloviny května a doplní ji tři varietní, operetní a muzikálové programy.

Podle Lumíra Olšovského z pořádajícího občanského sdružení Společnost Théâtre Variété výstava seznámí veřejnost s poněkud zapomenutou i opovrhovanou historií divadla, která je však jedinečná obsahem, značnými zvraty i těmi, kteří na jevišti působili. Poprvé budou představeny materiály, řadu let ukryté v divadelním archivu. Budou mezi nimi fotografie, plakáty i unikátní dokumenty, které zapůjčilo Národní divadlo, Muzeum hlavního města Prahy a také řada soukromých sběratelů. Například protesty básníka Vítězslava Nezvala proti stažení jeho hry z repertoáru nebo stížnost režiséra Alfréda Radoka na Vlastu Buriana. Součástí výstavy budou zvukové a obrazové záznamy z inscenací.

Prvním počinem společnosti Théâtre Variété bylo loni na podzim setkání na Olšanech u hrobky rodiny Tichých, zakladatelů této scény, aby místo jejího odpočinku důstojně opravili. To se podle Olšovského daří - výsledek jejich snažení bude představen koncem srpna.

Budova karlínského divadla byla pod názvem Théâtre Variété otevřena v srpnu 1881 a sloužila varietním produkcím a kočovným cirkusům. V roce 1897 se dočkala adaptace pro divadelní provoz s hledištěm pro 1500 diváků; předtím měla dokonce dva tisíce míst. Do roku 1939 byla pro divadlo využívána nepravidelně. V letech 1939 až 1944 tu hrála činohra české první scény a další dvě sezony Městské divadlo na Královských Vinohradech. Od října 1945 se na jejím jevišti uskutečnilo 254 premiér. Nejvíce uvedení - sedm - měla opereta Polská krev, nejvíce repríz - 379 - se v letech 1964 až 1968 dočkal muzikál My Fair Lady.

Jiří Borovička mhm

Autor článku: ČTK