03.01.2022 10:50

Nejoblíbenější inscenací Východočeského divadla let 2020 a 2021 je Audience u královny

Východočeské divadlo po silvestrovském představení vyhlásilo výsledky tradiční divácké ankety o nejoblíbenější inscenace roku. Vzhledem k loňskému uzavření divadel tentokrát anketa zahrnovala inscenace uváděné během obou covidových let 2020 i 2021.

Divácky nejúspěšnějším titulem Východočeského divadla roků 2020 a 2021 se stala Audience u královny z pera britského scenáristy a dramatika Petera Morgana, kterou na velkém jevišti pardubické scény režíroval Petr Novotný. Do hlavní role královny Alžběty II. režisér obsadil Petru Janečkovou, která se za její citlivé ztvárnění dostala do širší nominace na Cenu Thálie 2020. Kvality inscenace podtrhuje i Cena novinářů, kteří měli v daném období rovněž možnost hlasovat a mezi jejichž tipy se nejčastěji objevoval právě příběh královny Alžběty II. a jejích dvanácti premiérů, které si jednou týdně zve ke konzultacím.

Pomyslnou druhou příčku divácké oblíbenosti obsadila parodická crazy komedie Velká bankovní loupež, kterou napsala trojice mladých britských autorů Henry Lewis, Jonathan Sayer a Henry Shields. Akční lupičskou komedii plnou černého humoru, nadsázky a skvělé muziky upravil a režíroval Robert Bellan. V hlavních rolích hrají Ladislav Špiner, Petr Dohnal, hostující Kristýna Hulcová a Zbigniew Kalina. Připomeňme, že Velká bankovní loupež v roce 2019 diváckou anketu vyhrála a v roce 2020 sklidila úspěch také na 20. ročníku GRAND Festivalu smíchu, kde získala titul Komedie diváků i Cenu studentské poroty, Kristýna Hulcová si pak odnesla Cenu za nejlepší ženský herecký výkon festivalu.

Třetí místo patří legendární hudební komedii Noc na Karlštejně – jedné z nejnovějších inscenací Východočeského divadla, která měla premiéru v červnu na Kunětické hoře (nyní se samozřejmě uvádí v Městském divadle). Divadelní evergreen o tom, že láska je silnější než příkaz krále, režíroval Petr Novotný, jenž hlavní role svěřil hostujícímu Petru Štěpánkovi a Martině Sikorové.

Nejnavštěvovanější pardubickou inscenací let 2020-21 jsou Tři veteráni opět v režii Petra Novotného. Známý pohádkový příběh na Kunětické hoře, kde se uskutečnila premiéra, a následně v Městském divadle a na zájezdech během dvou let zhlédlo 13 912 diváků.

Závěrem statistika – přestože si dle Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu, které je příspěvkovou organizací Ministerstva kultury ČR, Východočeské divadlo i v roce 2020 udrželo status nejnavštěvovanějšího nekomerčního jednosouborového divadla, jeho návštěvnost, stejně jako i v případě ostatních divadel, bohužel klesá. V roce 2019 Východočeské divadlo navštívilo 162 844 diváků, v roce 2020 už jen 64 110 a v roce 2021 pouze 60 061 (v počtech jsou zahrnuty vlastní a dovozová představení, představení na zájezdech a pronájmové akce v divadle). Celkový počet představení VČD spolu s dovozovými akcemi a zájezdy činil 229 v roce 2020 a 235 v roce 2021, pro porovnání v předcovidovém roce 2019 to bylo 561.

www.vcd.cz

Autor článku: Radek Smetana

Nejoblíbenější inscenací Východočeského divadla let 2020 a 2021 je Audience u královny

Inscenace

17.01.2022

Představení Paměť jsme my 2022 připomene události heydrichiády

Divadelní představení Paměť jsme my, které má premiéru na Mezinárodní den památky holokaustu (27. ledna 2022), oživí letos příběhy heydrichiády. Skupina jedenácti mladých herců z projektu Divadla Paměti národa připomene přímo v prostorách chrámu sv. Cyrila a Metoděje statečnost lidí, kteří tu poskytli zázemí parašutistům a příběhy těch, které události po atentátu na říšského protektora osudově poznamenaly.

17.01.2022

Ve Slováckém divadle má premiéru unikátní nastudování světoznámého dramatu Tři sestry

První premiérou letošního roku ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti bude v pátek 21. ledna 2022 světoznámé drama Tři sestry jednoho z nejhranějších dramatiků všech dob, Antona Pavloviče Čechova. Režisér Michal Zetel do titulních rolí obsadil Jitku Hlaváčovou, Pavlínu Hejcmanovou a Mímu Krajčovou. Narozdíl od práce, na kterou byli zvyklí, však herci nedostali do ruky text. Znají pouze situace, témata a vztahy mezi postavami a vše ostatní už závisí na improvizaci, odvaze a jedinečnosti okamžiku.

16.01.2022

Slezské divadlo v Opavě nastudovalo Cyrana z Bergeracu, premiéru odkládá

Slezské divadlo v Opavě nastudovalo inscenaci Edmonda Rostanda Cyrano z Bergeracu. Premiéru chystalo na 16. ledna, onemocněl ale hlavní představitel, tak se neuskuteční. Náhradní termín prvního uvedení zatím nebyl stanoven.