29.05.2014 10:37

Největší z Pierotů bude mít ve Zlíně derniéru

Široké bílé vlající rukávy a černou čapku ve čtvrtek 12. června naposledy oblékne Zdeněk Julina, aby se stal Kašparem Deburau. Životopisné drama Největší z Pierotů, které je ojedinělou kombinací činohry, šansonu a pantomimy, bude mít v 19 hodin ve Velkém sále Městského divadla Zlín derniéru.

Pro Zdeňka Julinu byla jedna z největších postav světové pantominy velkou výzvou. „Byla to dřina, ale krásná dřina. Mrzí mě, že už končíme,“ řekl s tím, že loučení to pro něho bude dvojnásobné. „Sbohem nedám jen Pierotovi, loučit se budu i Romanem Blumaierem, který ve zlínském angažmá končí a který mě na tu roli připravil. Až vedle mě bude stát na jevišti a jako Felix, představitel Harlekýna, řekne dnes naposled, nebude mi do smíchu,“ dodal.

Scénář napsal podle knihy Františka Kožíka ředitel divadla Petr Michálek a jako režisérka ve Zlíně hostovala Zoja Mikotová. „Je to velmi lidský příběh plný naděje, je v něm romantika dálek a exotického prostředí varieté, je nadčasový a univerzální. V době, kdy je všude kolem nás příliš mnoho zbytečných slov, je pohybové divadlo beze slov moc příjemné,“ myslí si Mikotová. „Deburau měl své ideály, za kterými dokázal jít. Toužil po obyčejných věcech jako je láska, přátelství, důvěra dětí. I to je jeho odkaz pro současnost,“ dodala.

Osud kolínského rodáka, který svým hereckým uměním dobyl Paříž, je také příběhem plným emocí. Ty na jevišti umocňuje hudba. Divadelníci vybrali texty básní různých českých i zahraničních autorů, které zhudebnil Zdeněk Král. Zpívají je Helena Čermáková a František Segrado, který přijal ve Zlíně nabídku na hostování.

Největší z Pierotů měl ve Zlíně premiéru v říjnu 2013.

www.divadlozlin.cz

Autor článku: Veronika Jučšová

Největší z Pierotů bude mít  ve Zlíně derniéru