24.11.2009 00:00

Některá divadla dostanou od měst o pět až 18 procent méně peněz

Některá města dají divadlům příští rok o pět až 18 procent peněz méně než letos. V řadě případů města ponechají příspěvky divadlům na stejné úrovni letošního roku. Podobně se zachovají také kraje. Divadla, která mají více souborů, jsou už na hranici provozovatelnosti. Například v Českých Budějovicích hrozí v budoucnu zánik operního souboru. Novinářům to řekl předseda Asociace profesionálních divadel ČR Jan Burian.

Divadla v České republice mají různé zřizovatele, stát, kraje, města či soukromé společnosti. Počátkem 90. let mnoho z institucí volalo po tom, aby se od státního zřizovatele dostalo pod jiná křídla. S postupující finanční krizí zřejmě někteří divadelníci hledají opět vyšší podporu u státu. V ČR je jedna z nejhustších sítí divadel v Evropě a mnohé si stále platí stálé soubory, což je velmi drahý způsob provozování divadla.

"Všechna divadla už propustila značné množství zaměstnanců. V některých divadlech avizují radikální změny, jako je rušení souborů. Reálně to hrozí v Českých Budějovicích, Liberci a Ústí nad Labem," řekl Burian.

Problémy s financemi má i řada pražských divadel. Ani měsíc před koncem roku není jasné, kdo bude od 1. ledna provozovat Divadlo Komedie. U scény, která patří k nejprogresivnějším v zemi, však nelze potíže svalovat na hospodářskou krizi, ale na způsob grantové podpory, který nastavil pražský magistrát.

Provozovateli divadla, občanskému sdružení Pražské komorní divadlo, totiž skončí čtyřletý grant včetně nájmu prostor a grantové řízení pro roky 2010 až 2013 bude mít výsledky až 23. prosince. Přesto tento soubor "divadla roku 2007", jehož hlediště je i přes náročnou dramaturgii zaplněno v průměru z 80 procent, má koncepci až do poloviny roku 2010 a ve výhledu ještě dál.

"Jsme vlastně nuceni až do ukončení grantového řízení směrovat činnost ke konci působení na tomto jevišti," řekla ČTK mluvčí sdružení Lenka Studénková. "V případě, že žádost o grant bude v adekvátní výši odsouhlasena, budeme moci až těsně před Štědrým dnem oznámit lednový program," dodala Studénková.

Státní opera a Národní divadlo v Praze dostávají od státu dohromady dotace v rozmezí 640 až 700 milionů korun ročně, přitom regionální divadla získají podle Buriana příští rok od státu 53 milionů korun, což ředitelé považují za velký nepoměr. Podle ředitele Jihočeského divadla v Českých Budějovicích Jiřího Šestáka by měl pomoci stát.

Stát podporuje divadlo prostřednictvím ministerstva kultury několika způsoby. Z programu podpory profesionálních divadel, orchestrů a pěveckých sborů loni šly téměř 82 miliony korun; Jihočeské divadlo České Budějovice, které zřizuje město, patřilo z 33 příjemců dotací od státu mezi čtyři, kteří dostali nejvíce - přes šest milionů korun. České divadlo také stát podporuje prostřednictvím grantů - letos na různé divadelní projekty včetně publikací dalo skoro 30 milionů korun.

"V návrhu rozpočtu na rok 2010 je tento program krácen o 11 milionů korun, tedy na 86 procent letošní částky," řekl mluvčí ministerstva Jan Cieslar. Dodal, že takto podle něj malé krácení bylo možné jen díky tomu, že úřad snižoval své mandatorní výdaje.

"V České republice je nejhustší síť oper v Evropě. Je to hřivna, ale buď ji chceme, nebo ji nechceme. Stát by se měl přihlásit k určité zodpovědnosti. U nás hrozí zánik operního souboru v horizontu několika let. Letos to Budějovice ustály, ale nikdo neví, co bude za půl roku, za rok. Tlak na rozpočty měst budou stále větší," řekl Šesták.

V příštím roce ředitelé očekávají, že divadlům odejdou sponzoři a přijdou tak o pět až 30 procent příjmů ze sponzorských akcí a darů. Úbytek se zejména projeví v představeních pro firmy, na kterých začnou podniky šetřit.

Podle Buriana by měla města, kraje a stát víc spolupracovat. Tíha dotování divadel z větší části spadá na města, přitom působení divadel má regionální a místy až celostátní rozsah. Nedostatek peněz nakonec pocítí diváci.

Zdroj: hrm, bor, jlc, pba

Autor článku: ČTK