08.03.2021 17:19

Nepřetržitý herecký maraton Umělec v izolaci Cirku La Putyka běží v prázdných Jatkách78 již týden

Umělec v izolaci. Pod tímto názvem probíhá již týden od 1. března v prázdném prostoru Jatek78 divadelní happening souboru Cirk La Putyka, při kterém vždy jeden herec či herečka nepřetržitě 24 hodin vystupuje na opuštěném jevišti. Pro sebe i pro diváky živého přenosu na sociálních sítích souboru zde.

Představuje všechny své role, hraje, tančí, čte, recituje, zpívá, maluje nebo vytváří umělecké instalace. K dispozici má jen předměty nezbytné k vytváření svých rolí, mikrofon, jídlo a pití. Vystupujícímu mohou navíc diváci zavolat na zvláštní telefonní číslo 774 679 505. Po uplynutí 24 hodin pak předává divadelní štafetu dalšímu umělci.

V prvním týdnu 24hodinový maraton na jevišti absolvovali principál souboru, režisér a herec Rosťa Novák ml., herec a akrobat Adam Joura, herec a režisér Ethan Law, hlavní technik souboru a rigger Olin Procházka, akrobat Daniel Komarov, žonglér a performer Filip Zahradnický, akrobat a tanečník Jakub Slovák. A happening pokračuje dále - nepřetržitě 24 hodin denně.

Soubor Cirk La Putyka, který se minulý týden stal Divadlem roku 2020 v Cenách divadelní kritiky, s iniciativou #kulturunezastavis vytvořil desítky kulturních akcí ve veřejném prostoru. S ohledem na zhoršující se pandemickou situaci se ale na konci února rozhodl veškeré tyto aktivity pozastavit.

Vždy pro nás byla a je na prvním místě bezpečnost. Poté, co vláda vyhlásila další lockdown, ale nemůžeme zůstat nečinně sedět a nic nedělat. Z uměleckého přetlaku i z frustrace ze stále se zhoršující situace rozsvěcíme v divadelním sále a začínáme hrát. Pro prázdné hlediště, samozřejmě, zato déle, než je zvykem. 24 hodin denně,“ vysvětlil na počátku happeningu principál souboru, herec a režisér Rosťa Novák ml., který jako první nastoupil na jeviště Jatek78 do „on-line umělecké karantény“.

Nechci držet divadelní hladovku. Chybí mi jeviště, chybí mi tvorba a nabíjí mě energie lidí, kteří nás obklopují, a hlavně diváků, kteří se nás snaží stále podporovat. Už mě ale ubíjí absurdita rozhodnutí vlády, která vyhlásila další lockdown,“ zdůraznil Rosťa Novák.

Happening Umělec v izolaci je zároveň výzvou všem divadlům či hercům, kteří cítí podobnou uměleckou bezvýchodnost, aby se k výzvě připojili a převzali symbolickou karanténní štafetu. Zájemci mohou napsat na info@laputyka.cz, nastoupit v následujících dnech do on-line divadelní karantény i ve svém divadle, na svém jevišti, a setrvat v ní až 24 hodin, případně tak dlouho, dokud frustrace z absence živého umění a kontaktu s divákem alespoň trochu nepoleví.

Soubor Cirk La Putyka, který byl před pandemií z 82 % závislý na tržbách z představení, je možné podpořit na webu Darujme.cz (https://www.darujme.cz/projekt/1203781).

Autor článku: Jiří Sedlák