01.09.2016 12:45

Nesmrtelný Richard III. nám sáhne do svědomí

Prvotřídní, geniální a teatrálně vzrušující interpretace klasického díla, píše Houston Chronicle o představení Richard III v podání Prague Shakespeare Company. Anglicko-jazyčná divadelní společnost představila své ztvárnění Richarda III v USA. Houston z něj byl nadšený! Teď ho hraje v pražském Stavovském divadle.

„Richard III se hraje znovu a znovu nehledě na čas a situaci. Stejně jako Richard pohltí každého, kdo mu stojí v cestě, tato hra nahlodává naše globální svědomí. Myslím, že v současné době je tento příběh mnohem podstatnější a důležitější, než před čtyřmi sty lety, kdy ho Shakespeare napsal. Zkorumpovaní vůdci, kteří dělají vše proto, aby si udrželi svoji moc, intriky,“ popisuje hru umělecký šéf Prague Shakespeare Company a zároveň představitel Richarda III Guy Roberts a dodává, že je nadšený, že mohl tuto nesmrtelnou hru zprodukovat za pomoci skvělých herců. „V našem souboru jsou herci z celé Evropy i USA. Ve hře se samozřejmě objeví i britská velvyslankyně Jan Thompson.“ Ta si s Prague Shakespeare Company zahrála už ve hrách Mnoho povyku pro nic a Večer tříkrálový a stala se tak pevnou součástí divadelní společnosti. „Jan je opravdu dobrá herečka, se kterou se skvěle spolupracuje. To dokázala i při zkoušení hry Richard III, kdy jsem jí, jakožto Richard, dal opravdu do těla. Některé situace ve hře jsou tak vyhrocené, že jsem jí udělal několik modřin. Ona to ale nesla statečně,“ popisuje průběh zkoušení Guy Roberts a dodává, že pokud by se Jan Thompson rozhodla jít cestou herectví, nikoli politiky, byla by velmi působivou herečkou. Nesmrtelný příběh Richarda III můžete vidět už tuto sobotu od 19:00 hodin ve Stavovském divadle. „Jsme nadšení, že můžeme Richarda hrát ve Stavovském divadle a spolupracovat tak s Národním divadlem a jeho ředitelem Burianem. Stejně tak, jako hrát na naší domovské scéně, v divadle Kolowrat, za maximální podpory rodiny Krakowských."

Jako Richard III se ve Stavovském divadle představí Guy Roberts, který byl v USA již několikrát oceněn za přínos shakespearovskému divadlu. Roli královny Alžběty ztvárnila britská velvyslankyně Jan Thompson, jako Lady Anne se představí Jessica Boone a roli krále Edwarda IV. přijal filmový a televizní herec Lane Davies, kterého diváci znají ze seriálů Santa Barbara, Tak jde čas, Lois a Clark nebo Ženatý ze závazky. Představení se hraje v angličtině s českými titulky Martina Hilského.
Prague Shakespeare Company tak pokračuje v uvádění shakespearovských her, které oslavují jeho autora, který zemřel před čtyřmi sty lety. Celý tento rok je ve znamení oslav a hra je pokračováním projektu PSC400, v rámci kterého společnost uvádí kompletní dílo Williama Shakespeara v domovském divadle Kolowrat v Kolowratském paláci.

http://www.pragueshakespeare.com/

 

Autor článku: Zlata Jílková

Nesmrtelný Richard III. nám sáhne do svědomí