16.08.2019 09:40

Netrebko i Domingo v nové sezóně přenosů do kin z Metropolitní opery

Osvědčené klasiky i nové inscenace, vždy ale s největšími hvězdami operního světa. Metropolitní opera v New Yorku odhalila program přímých přenosů do kin pro sezónu 2019/20. Do českých kinosálů tak míří celkem deset inscenací, z toho pět nových. Příznivci opery se mohou těšit na klasiky jako Tosca, Turandot nebo Madama Butterfly, z novinek pak například Porgy a Bess George Gershwina nebo Achnaton Philipa Glasse. Předprodej zvýhodněných abonmá odstartuje již v květnu 2019. Nejprestižnější operní dům na světě přenáší vybraná představení živě již od roku 2006, loni se zapojilo 25 českých kin.

Příští sezónu přenosů zahájí legendární Pucciniho Turandot v čele s charismatickou sopranistkou Christine Goerke (mj. Valkýra v uplynulé sezóně) a pod taktovkou hudebního ředitele Met Yannicka Nézet-Séguina.

V dalších přenosech se pak blýsknou největší hvězdy operního světa jako sopranistka Anna Netrebko, barytonista Plácido Domingo, mezzosopranistka Joyce DiDonato, sopranistka Diana Damrau, barytonista Peter Mattei nebo basbarytonista Sir Bryn Terfel.

Novinky v repertoáru: barokní klasika, Glass i Gershwin

Žhavou novinkou v repertoáru je soudobé operní dílo Achnaton z pera světoznámého skladatele Philipa Glasse. V příběhu o rebelantském egyptském faraonovi ztvární hlavní roli kontratenorista Anthony Roth Costanzo pod taktovkou Karen Kamensek. Peter Mattei se ujal titulní role v Bergově Vojckovi. Vrcholné dílo operního expresionismu je novou inscenací známého výtvarného umělce a úspěšného režiséra Williama Kentridge. Orchestr bude řídit už zmiňovaný Yannick Nézet-Séguin.

Po téměř třech dekádách se na jeviště Metropolitní opery vrací také populární opera Porgy a Bess George Gershwina, svěží dílo, které dokázalo propojit americký jazz a evropskou operní tradici. V režii Jamese Robinsona se titulních rolí ujali Eric Owens a Angel Blue pod taktovkou Davida Robertsona.

Poprvé v historii uvede Met Händelovu operu Agrippina v titulní roli s Joyce DiDonato. Satirické dílo o vztahu sexu, moci a politiky dostalo tentokrát moderní podobu. Poslední novou inscenací, kterou diváci uvidí v přímém přenosu, bude Wagnerův Bludný Holanďan v titulní roli se Sirem Brynem Terfelem.

Netrebko i Domingo v hlavních rolích

Kromě Turandot dostane divák šanci vidět okouzlující Manon, vrcholné dílo francouzské opery z pera Julese Masseneta. Operní veterán Plácido Domingo pak bude debutovat v roli Sharplesse v Pucciniho Madama Butterfly. Operní diva Anna Netrebko pak zazpívá titulní roli jiné Pucciniho klasiky Tosca. Diana Damrau a Jamie Barton spolu soupeří v tragickém příběhu skotské panovnice Marie Stuartovny, druhé části Donizettiho tudorovské trilogie.

Termíny přímých přenosů sezóny 2019/2020:

  • Sobota 12. říjen 2019 - TURANDOT (Puccini)
  • Sobota 26. říjen 2019 - MANON (Massenet)
  • Sobota 9. listopad 2019 - MADAMA BUTTERFLY (Puccini)
  • Sobota 23. listopad 2019 - ACHNATON (Philip Glass) - nová produkce / v Met premiéra
  • Sobota 11. leden 2020 - VOJCEK (Berg) - nová produkce
  • Sobota 1. únor 2020 - PORGY A BESS (Gershwin) - nová produkce
  • Sobota 29. únor 2020 - AGRIPPINA (Handel) -  nová produkce / v Met premiéra
  • Sobota 14. březen 2020 - BLUDNÝ HOLANĎAN (Wagner) - nová produkce
  • Sobota 11. duben 2020 - TOSCA (Puccini)
  • Sobota 9. květen 2020 - MARIE STUARTOVNA (Donizetti)

www.metopera.cz
www.vicnezfilm.cz

Autor článku: Radek Pavlovič

Netrebko i Domingo v nové sezóně přenosů do kin z Metropolitní opery

Zahraniční divadlo

30.07.2019

V soutěži pro mladé operní pěvce Operalia zvítězili Adriana Gonzalezová a Xabier Anduaga

V soutěži pro mladé operní pěvce Operalia, kterou založil světoznámý zpěvák Plácido Domingo, zvítězili guatemalská sopranistka Adriana Gonzalezová a španělský tenor Xabier Anduaga. Porota je vybrala z 12 finalistů, udělila také dvě druhé a dvě třetí ceny a dalších sedm cen včetně dvou cen diváků. Finále soutěže, která má za cíl hledat nové talenty, se dnes konalo po několikadenním soutěžním klání v Národním divadle.

24.07.2019

Inscenace Lehmanova trilogie v přímém přenosu NT live

Dřív, než se stal Sam Mendes oscarovým filmovým režisérem, už ho uznával svět divadla – a NT Live připomíná proč. Pět let po jeho nápadité inscenaci Krále Leara cyklus přenosů britského divadla do kin ukáže jeho další mimořádnou produkci. Americkou epiku Lehmanova trilogie, která vypráví o třech generacích rodiny a firmy, jejíž krach odstartoval v roce 2008 světovou ekonomickou krizi.

18.07.2019

Inscenace Poutníci po hvězdách míří na festival do Izraele

Mezinárodní festival Fringe je jednou z největších kulturních událostí na jihu Izraele. Festival každoročně přináší výběr toho nejlepšího z hudební, divadelní a taneční scény nejenom pro dospělé ale i pro děti. FysioART zde uvede 24. července interaktivní inscenaci pro děti Poutníci po hvězdách.