06.12.2022 09:28

Než skončí válka – Ukrajinci v HaDivadle představí své příběhy

Zkušenosti pěti ukrajinských uprchlíků ze života v Česku mapuje nový projekt HaDivadla. Na prknech brněnské studiové scény jej bude možné zhlédnout 12.–14. prosince 2022 ve třech jedinečných uvedeních. Publiku v nich představí své autentické příběhy samotní jejich aktéři. Režie dokumentární inscenace Než skončí válka / До кінця війни se ujal Max Nowotarski, student režie na brněnské JAMU, sám původem z Ukrajiny. 

Pro režiséra Maxe Nowotarského se jedná už o druhou spolupráci s kolektivem HaDivadla. Ta první proběhla bezprostředně po zahájení ruské invaze na Ukrajině. Pod jeho režijním vedením proběhla akce Palianytsia – Den ukrajinské kultury dne 23. března. „Dělat něco bylo pro mě v tom období nutností. Dokonce nebylo podstatné, co konkrétně. Hlavní bylo, aby to nějak pomohlo Ukrajině, třeba jen zdánlivě. Pracovat na Dni ukrajinské kultury bylo pro mě tehdy způsobem, jak to psychicky zvládnout. Kromě toho to byl jeden z projektů, který mi ukázal, že já, můj život, moje profese mohou v této příšerné situaci mít aspoň nějaký smysl. Po takové zkušenosti, jakou je ruská invaze, potřebujete dlouhý čas na to zase obnovit své motivace a důvody k tvorbě,“ popisuje Max Nowotarski zkušenost s přípravou jednodenního programu, se kterým mu kromě kolektivu HaDivadla pomáhali spolužáci z brněnské JAMU.

Spolupráce na Dnu ukrajinské kultury, v jehož průběhu mimo jiné ukrajinské dívky a ženy sdílely reálie svého tehdy čerstvého útěku z rodné země, přivedla k myšlence s příběhy a krajany pod vedením Maxe Nowotarského dál pracovat. Jaká je každodenní realita příchozích z Ukrajiny? Je možné se začlenit a zapustit nové kořeny, když člověk stále doufá v návrat domů? Režisér Nowotarski s týmem postupně pro spolupráci vybral pět svých krajanů, kteří přišli do Brna a jeho okolí v průběhu válečného jara 2022. Jejich osudy, radosti i trápení budou v jejich vlastním ztvárnění k vidění v HaDivadle pouze ve třech jedinečných uvedeních ve dnech 12.–14. prosince 2022, vždy od 19.30 hodin. Nápad na inscenaci přišel od vedení HaDivadla, ale líbil se mi a našel jsem si k němu svůj osobní klíč. Spočívá v tom, že sice válka a genocida už svět unavily, ale každý z Ukrajinců v sobě i nadále nese nezahojené rány. Jen to už tolik nedáváme najevo. Pomoct účastníkům projektu tyto rány ukázat a divákům dát naopak možnost do nich obrazně řečeno strčit prst, je pro mě cílem tohoto projektu,“ přibližuje Nowotarski své motivace pro práci na inscenaci.

Dokumentární inscenaci doprovází fotografická intervence v autorství fotografa Marka Malůška. Vznikly dvojice portrétů, jež doplní zážitek z inscenace, a kurátorovaný obsah osobních fotografií zúčastněných. „Soubor portrétů a proces jeho transformace od stylizovaného k prožitému nabízí divákům s pomocí zkušenosti získané při zhlédnutí představení sdílet rozpětí individuálních emotivních a mentálních prostorů aktérů a také jejich možné interpretace v rozsahu od vlastní sebereflexe až po současný celospolečenský diskurz. Pohled od přirozeného a ideálního k reálnému a naléhavě aktuálnímu pak nabízejí kurátorované mikropříběhy sestavené z osobních fotografií pořízených samotnými aktéry inscenace. Ty ve vybraných liniích předkládají naléhavé sdělení se společným jmenovatelem. Příběh, který je zatím bez konce,“ vysvětluje výslednou fotografickou práci Malůšek.

Než skončí válka / До кінця війни je druhou premiérou 48. sezony HaDivadla s podtitulem Blízkost. Blízkost válečného konfliktu reflektuje HaDivadlo již i v předchozí premiéře Humanismus 2022 (premiéra v listopadu 2022). V únoru uvede pod názvem Požár v šťastném Rakousku adaptaci populárního románu ukrajinské spisovatelky Sofije Andruchovyč Felix Austria.

www.hadivadlo.cz

Autor článku: Marie Rotnáglová, foto: Anna Nedasovska s dcerou, autor: Marek Malusek

Než skončí válka – Ukrajinci v HaDivadle představí své příběhy

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.