09.03.2022 08:23

Noc bláznů ve Zlíně: v hlavní roli nové komedie pyromanie i autismus

Novou komedii Noc bláznů s podtitulem „terapeutická“ uvede v sobotu 12. března Městské divadlo Zlín. Inscenaci začali herci pod vedením režiséra Zdeňka Duška zkoušet už v září 2020 a premiéra musela být kvůli covidu několikrát odsunuta. Po roce a půl nekonečného oprašování se tak i zlínské publikum dočká pořádné dávky inteligentního humoru současného nejhranějšího australského dramatika Louise Nowry, který v jedné ze svých nejpopulárnějších her s nadsázkou odkrývá traumata „bláznů“.

Inscenace nabízí krásné herecké příležitosti pro Gustava Řezníčka, Zdeňka Lambora, Pavla Vacka, Kateřinu Liďákovou, Lucii Rybnikářovou, Tamaru Kotrbovou a Radovana Krále v roli pacientů psychiatrické léčebny. V ní chystá svůj režisérský debut mladý nezkušený Lewis (Štěpán Princ) – v rámci jejich terapie. V hlavní roli bipolární porucha, pyromanie, obsedantně-kompulzivní porucha, narkomanie, autismus… A co když si jeden z „herců“ navíc umíní, že ideálním titulem pro nazkoušení bude opera, ačkoliv nikdo z nich neumí hrát a vlastně ani zpívat a už vůbec ne italsky? Postava Lewise je postupně vtahována do života pacientů a zjišťuje, že svět mimo blázinec je mnohem šílenější. Kdo je tady vlastně blázen?

„Je to hra o překonávání handicapů. A to jak vnějších, které s sebou nese prostředí, tak vnitřních, které si nese každý člověk v sobě.  Ve hře musejí něco překonávat nejen pacienti, ale i Lewis. Nejjednodušší by bylo vzdát to při prvních problémech, ale to nikdo z nich vlastně nechce,“ uvedl režisér Zdeněk Dušek.

Dále hrají Jan Leflík (ošetřovatel), Marie Vojtěchová (Lewisova přítelkyně) a Marek Příkazký (Lewisův kamarád).

Scénu navrhl Milan Popelka a autorskou kostýmů je Sylva Hanáková.

Hra měla premiéru v australském Sydney v roce 1992 s původním názvem Cosi. Louis Nowra vycházel při psaní z vlastních zkušeností – s psychiatrickými pacienty opravdu jako mladý režisér pracoval.

https://www.divadlozlin.cz/

Autor článku: Veronika Jurčová

Noc bláznů ve Zlíně: v hlavní roli nové komedie pyromanie i autismus

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.