09.03.2022 08:23

Noc bláznů ve Zlíně: v hlavní roli nové komedie pyromanie i autismus

Novou komedii Noc bláznů s podtitulem „terapeutická“ uvede v sobotu 12. března Městské divadlo Zlín. Inscenaci začali herci pod vedením režiséra Zdeňka Duška zkoušet už v září 2020 a premiéra musela být kvůli covidu několikrát odsunuta. Po roce a půl nekonečného oprašování se tak i zlínské publikum dočká pořádné dávky inteligentního humoru současného nejhranějšího australského dramatika Louise Nowry, který v jedné ze svých nejpopulárnějších her s nadsázkou odkrývá traumata „bláznů“.

Inscenace nabízí krásné herecké příležitosti pro Gustava Řezníčka, Zdeňka Lambora, Pavla Vacka, Kateřinu Liďákovou, Lucii Rybnikářovou, Tamaru Kotrbovou a Radovana Krále v roli pacientů psychiatrické léčebny. V ní chystá svůj režisérský debut mladý nezkušený Lewis (Štěpán Princ) – v rámci jejich terapie. V hlavní roli bipolární porucha, pyromanie, obsedantně-kompulzivní porucha, narkomanie, autismus… A co když si jeden z „herců“ navíc umíní, že ideálním titulem pro nazkoušení bude opera, ačkoliv nikdo z nich neumí hrát a vlastně ani zpívat a už vůbec ne italsky? Postava Lewise je postupně vtahována do života pacientů a zjišťuje, že svět mimo blázinec je mnohem šílenější. Kdo je tady vlastně blázen?

„Je to hra o překonávání handicapů. A to jak vnějších, které s sebou nese prostředí, tak vnitřních, které si nese každý člověk v sobě.  Ve hře musejí něco překonávat nejen pacienti, ale i Lewis. Nejjednodušší by bylo vzdát to při prvních problémech, ale to nikdo z nich vlastně nechce,“ uvedl režisér Zdeněk Dušek.

Dále hrají Jan Leflík (ošetřovatel), Marie Vojtěchová (Lewisova přítelkyně) a Marek Příkazký (Lewisův kamarád).

Scénu navrhl Milan Popelka a autorskou kostýmů je Sylva Hanáková.

Hra měla premiéru v australském Sydney v roce 1992 s původním názvem Cosi. Louis Nowra vycházel při psaní z vlastních zkušeností – s psychiatrickými pacienty opravdu jako mladý režisér pracoval.

https://www.divadlozlin.cz/

Autor článku: Veronika Jurčová

Noc bláznů ve Zlíně: v hlavní roli nové komedie pyromanie i autismus

Inscenace

17.05.2022

Komorní scénu Aréna čeká sezóna s titulem Rok plný doteků

Sezónu 2022–23 otevřeme inscenací s názvem Tohle není Višňový sad, pod níž se skrývají tři aktovky A. P. Čechova (Labutí píseň, Medvěd, Námluvy) spojené do volného dramatického celku naším dramaturgem Tomášem Vůjtkem, který si tyto Čechovovy miniatury navíc i přímo přeložil. Druhým titulem bude drama Christophera Hamptona Úplné zatmění (Total Eclipse) zpracovávající skutečný příběh dvou nejslavnějších prokletých básníků, který se ale do školních osnov nejspíš nikdy nedostane. Spokojené manželství Paula Verlaina a jeho ženy Matyldy rázně ukončí příchod mladičkého a svůdného Arthura Rimbauda.

16.05.2022

Divadlo Tramtarie se rozloučí s Madisonskými cestami

Příběh o dvou rozhádaných sestrách, tajemné závěti, velkém tajemství, ale hlavně o lásce ve všech jejích uvěřitelných podobách se poprvé představil divákům 6. března 2020, aby je dojímal silnými emocemi a bavil milým humorem. Teď se toto milostné drama volně inspirované slavným filmovým příběhem v režii Vladislava Kracíka loučí.

13.05.2022

Autorskou hru o spisovatelce Sylvii Plathové uvede Studio Hrdinů

Studio Hrdinů uvede jako svou poslední premiéru sezony inscenaci inspirovanou životem americké básnířky Sylvie Plathové (1932 až 1963). Autorská inscenace režiséra Jana Horáka se jmenuje Manželka publikovaného básníka a divadlo ji prvně uvede 19. května. Hra je poslední částí volné trilogie věnované umělcům 20. století a vystupuje v ní jediná herečka, Pavlína Štorková.