12.10.2012 09:53

Noc českých a slovenských autorů

Nadační fond Cen Alfréda Radoka a agentura Aura-Pont si Vás dovolují srdečně pozvat na třetí ročník Noci českých a slovenských autorů, která se v letošním roce bude opět konat v pražském Činoherním klubu. Lída Engelová, Daniel Špinar, Braňo Holiček a Dodo Gombár představí divákům inscenovaná čtení dramatických textů, které se umístily ve finále dramatické soutěže o Cenu Alfréda Radoka za rok 2011. Přijďte podpořit dramatické autory a jejich nové hry v neděli 28. října 2012!

Do dramatické soutěže Cen Alfréda Radoka se každý rok přihlásí několik desítek autorů s novými dramatickými texty – v loňském roce to bylo například 64 původních her! Jen nepatrný zlomek ze všech textů se ale nakonec dočká jevištní realizace anebo alespoň odborné dramaturgické péče. Letošní již třetí Noc českých a slovenských autorů chce pokračovat v tradici večerů, v nichž hlavní pozornost patří právě novým českým a slovenským hrám a jejich autorům.

Formou scénických črt, divadelních „návnad“ a ochutnávek se v nastudování výrazných českých režisérských osobností – režisérů i režisérek různého divadelního záběru, vkusu či stylu – představí texty Jana Kratochvíla, Nenada Djapiće, Ivy ProcházkovéTerezy Březinové. Letošním ročníkem „Noci autorů“ nás provede herec Petr Pěknic.

Součástí večera bude živá hudba, mj. například vystoupení herečky a písničkářky Jany Šteflíčkové, klavírní improvizace skladatele Jiřího Pazoura a také koncert Jana Jiráně a kapely Botafogo.

Začátek v 19.00 hod., předpokládaný konec kolem půlnoci.

 

V rámci Noci českých a slovenských autorů se letos můžete těšit na následující texty:

Tereza Březinová / Defender
režie: Daniel Špinar / dramaturgie: Ilona Smejkalová / účinkují: Barbora Vyskočilová a Jan Holík
Horský srub, hlasy probouzejících se ptáků a zamrzlá voda. A oni dva. Sami. Vypadají jako milenecký pár, který se jen v nepříznivou roční dobu rozhodl strávit nějaký čas na samotě v horách. Ale věci na balení se kupí, auto nejede a on ztrácí sílu… / Tragikomedie o dvou dějstvích, která ukazuje, jak těžké je komunikovat a doopravdy vnímat toho druhého. Jak těžká je snaha pomoci a pomoc také přijímat. Jak těžké je vyrovnat se s blížícím se koncem, zvlášť když do toho vstoupí láska.
Hra se dostala do nejužšího finále dramatické soutěže o Ceny Alfréda Radoka za rok 2011 a rovněž získala čestné uznání při udílení Ceny Evalda Schorma za rok 2011.

Iva Procházková / Brutto
režie: Braňo Holiček / dramaturgie: Ilona Smejkalová / účinkují: Veronika Kubařová a František Čachotský
Naivní, mladý a silně věřící homosexuál Patrik přijel z moravského maloměsta do Prahy za prací. Zde je konfrontován nejen s poněkud podivnou firemní kulturou realitky, ale i s předsudky vůči své orientaci, aby se posléze ukázalo, že rovněž jeho šéf Arnošt vztahy se ženami tak trochu předstírá… / Tragikomický, avšak i úsměvný příběh o xenofobii, hledání sebe sama a střetu dvou různých světů.
Hra získala 3. místo v dramatické soutěži o Ceny Alfréda Radoka za rok 2011.

Nenad Djapić / Vídeňský hřích
Režie: Lída Engelová / dramaturgie: Ilona Smejkalová / účinkují: Johanna Tesařová a Viktor Dvořák
Mladý a horlivý inspektor vídeňské policie vyslýchá porodní bábu a věštkyni Růženu. Jenže vykutálená Růžena vidí v budoucnu všechno možné, jen ne to, co zoufalý inspektor opravdu chce… / Scénický historicko-kriminologický až hudebněvědný dobový obrázek z roku 1801, ba přímo ze dne 5. prosince onoho roku. Ve skutečnosti se jedná o postpseudobarokní, až postpseudoneobarokní dialogový propletenec s nejistým koncem, protože se v něm pojednává i téma věštby z kávového lógru (z jemně umleté kávy) a vařené kozí hlavy, ale i fenomén českých příjmení v telefonním seznamu města Vídně.  
Hra se umístila na 2. místě v dramatické soutěži o Ceny Alfréda Radoka za rok 2011.

Jan Kratochvíl / Vladimírova děvka
režie:
Dodo Gombár / dramaturgie: Martina Kinská / účinkují: Michal Dlouhý a Robert Jašków
Hospoda kdesi na konci světa, divná doba. V ní si hospodský Andrej a host Olav vyprávějí, co se stalo. Anebo se stane, co si vyprávějí? Jak to vlastně bylo se ženskou, která se tu jednoho dne objevila s malým parchantem? Čas je relativní, natož pak pravda… / Absurdní příběh s tajemstvím.
Vítězný text dramatické soutěže Cen Alfréda Radoka bude mít světovou premiéru 1. června 2013 ve Švandově divadle. V rámci letošní „Noci autorů“ připraví režisér Dodo Gombár ukázku z připravované inscenace – nejen jako návnadu pro potenciální diváky, ale také jako dramatickou tečku za celým večerem.

Pozvánka ke stažení zde.

Autor článku: Ilona Smejkalová

Noc českých a slovenských autorů