06.11.2018 12:51

Noc divadel 2018 v Olomouci: bohatý program nabízí workshopy, koncerty, interaktivní hru, návštěvy zákulisí i hosty ze Slovenska

V sobotu 17. listopadu se ve více než třiceti českých a moravských městech otevřou divadla veřejnosti, která bude mít možnost zažít a vyzkoušet si, co běžné divadelní programy nenabízejí. Největší divadelní svátek v Evropě opět nabídne nevšední zážitky, které jsou připravovány exkluzivně pro Noc divadel. Do programu se tradičně zapojují olomoucká divadla a ani letošní šestý ročník nebude výjimkou. Moravské divadlo, Divadlo na cucky, Divadlo hudby, Divadlo Tramtarie, Divadlo Nabalkoně, Divadlo Konvikt a Divadlo na Šantovce nabídnou velkým i malým návštěvníkům workshopy, prohlídky zákulisí, koncerty i interaktivní hru.

Navzdory názvu akce začne program v olomouckých divadlech již dopoledne. Moravské divadlo zve na zdarma přístupnou zkoušku připravované činoherní inscenace Splašené nůžky. Její tvůrci jsou na podrobnosti o ději a zápletce poměrně skoupí. Nelze se jim divit – tahle detektivní komedie o vyšetřování vraždy v jednom olomouckém kadeřnictví je poněkud netradiční. Velkou roli v ní totiž kromě vyšetřovatelů hrají samotní diváci, kteří v roli svědků budou pomáhat s vyšetřováním zločinu a nalezením vraha. „Můžu prozradit tolik, že přínos publika je v případě Splašených Nůžek naprosto klíčová záležitost. Každý divák se během představení promění ve svědka určitých událostí, ale záleží jen a jen na něm, jestli se podělí s ostatními o to, co viděl – možná viděl - jenom on,“ naznačila režisérka Michaela Doleželová. Zkouška začíná v 10 hodin a její kapacita je omezená na 150 osob. Odpoledne a večer pak Moravské divadlo pořádá prohlídky zákulisí. „V loňském roce byl o prohlídky zázemí divadla enormní zájem. Doufám, že i letos tomu nebude jinak a my budeme moci přiblížit našim divákům, kolik práce a úsilí všech našich kolegů stojí za tím, aby si takřka každý večer mohli vychutnávat kulturní zážitky v podobě divadelních představení,“ sdělil ředitel divadla David Gerneš. Start akce je naplánovaný v 16 hodin s tím, že prohlídka začíná vždy v celou hodinu. Poslední výlet po zákulisí začne ve 20 hodin. Vstup je volný, ovšem kapacita jedné prohlídky je omezena na 40 návštěvníků.

Divadlo na cucky připravilo pro děti i dospěláky výtvarnou dílnu a na Noc divadel pozvalo hosty ze Slovenska. „Náš program se rozběhne už v odpolední čas a nabídne pohádku pro batolata v podání souboru Fedér Teáter, tvůrčí workshop Malí architekti nebo vystoupení písničkáře Tomáše Gregora. Značná část účinkujících bude ze Slovenska, protože si připomínáme výročí vzniku samostatného Česko-slovenského státu i jeho rozpad v roce 1993,“ uvedl ředitel divadla Jan Žůrek. Na koncert je vstup zdarma, za lístek na pohádku a workshop zaplatí návštěvníci 70 korun.

Workshop pro rodiny s dětmi a vystoupení hostů ze Slovenska nabízí také program Divadla hudby. Výtvarně-divadelní dílna pod vedením lektorky Michaely Johnové Čapkové startuje v 15 hodin a je určena pro děti od pěti let v doprovodu dospělé osoby. V 19.30 hodin pak olomoucký soubor Olivy přivítá na jevišti Divadla hudby kolegy improvizátory z Bratislavy a Žiliny. „Půjde o česko-slovenskou spolupráci při improvizační show, během níž se budou reflektovat i vzájemné vztahy. Po představení bude následovat after party s DJem,“ přiblížil dramaturg Petr Dvořák. Na obě akce je vstup volný.

V Divadle Tramtarie bude Noc divadel opět ve znamení zábavné interaktivní hry. „Rozboříme pomyslnou hranici mezi jevištěm a hledištěm. Návštěvníci tak budou moci využít jedinečnou příležitost postavit se tváří v tvář osudové Anně Karenině, tajuplnému milionáři Jayovi Gatsbymu, ďábelské nevěstě Kláře z Divokých historek či popletenému kouzelníkovi Fandovi z nejnovější tramtarijní pohádky, a díky jejich nápovědám vyřešit předem zadanou hádanku. Součástí hry bude i česko-slovenské divadelní okénko,“ upozornila ředitelka divadla Petra Němečková. Jména úspěšných řešitelů hádanky budou následně slosována, hrát se bude o volné vstupenky a dárky spojené s Divadlem Tramtarie. Program začíná v 17 hodin a po skončení hry následuje after party. Vstup je volný.

Kabaretní scéna Nabalkoně připravila program ke 100. výročí vzniku Československa. Od 18 hodin čeká návštěvníky hudební a scénický průřez dějinami republiky. „Těšte se na tematické československé písně, scénicko-historické stand-upy, k tomu vyladěné drinky a dress code ze kteréhokoli historického období,“ přiblížila principálka souboru Markéta Zborníková.

Stoletému výročí se věnuje také program připravený studentskými divadelními spolky v Uměleckém centru Univerzity Palackého. V prostředí divadla K3 a filmového sálu si od 19 hodin připomeneme důležité milníky a nezapomenutelné divadelní události uplynulých dekád. Po dvaadvacáté hodině se návštěvníci mohou společně s aktéry Noci divadel přesunout do Nabalkoně Kabaretní scény, kde bude probíhat after party a slosování soutěžních kartiček. „Platná kartička je ta, kde budou razítka z Divadla na Šantovce, z Divadla K3 a z Kabaretní scény. Účastníci Noci divadel mají šanci vyhrát lístky na představení Už nikdy sám, Zvrhlá Margaret a Jak je důležité míti Filipa,“ uvedla Zborníková.

Poprvé se do programu Noci divadel zapojí Divadlo na Šantovce. Díky spolupráci s uměleckým spolkem Nabalkoně se návštěvníci mohou těšit na prohlídku zákulisí, výtvarný workshop pro děti a především Wild(e) večer s Filipem, tedy kabaret s písněmi a tanci na motivy klasiky Oscara Wildea Jak je důležité míti Filipa. Začátek je už v 16 hodin.

Česká Noc divadel je součástí mezinárodního projektu European Theatre Night. První ročník se uskutečnil v roce 2013. Vloni se projektu zúčastnilo na 45 000 návštěvníků, 130 divadel a kulturních organizací ze 31 měst. Tématem letošního ročníku Noci divadel je Česko-slovenská divadelní spolupráce. Společně program zaštítí Institut umění – Divadelní ústav jako koordinátor české Noci divadel a Divadelný ústav Bratislava jako koordinátor slovenské Noci divadiel.

http://www.nocdivadel.cz/

Autor článku: David Kresta