15.11.2021 13:47

Noc divadel 2021 v Moravském divadle Olomouc: Trojice besed, projekce dokumentu i audiowalk plný zajímavostí

V sobotu 20. listopadu se ve více než padesáti českých a moravských divadlech uskuteční Noc divadel. Devátý ročník tradičního divadelního svátku nese podtitul Fresh Air a do programu se zapojí také Moravské divadlo Olomouc, které nabídne originální výlet po stopách uměleckých osobností spojených s Olomoucí, projekci dokumentu ke sto letům českého divadla v Olomouci a besedy o historii, současnosti a budoucnosti Moravského divadla.

Navzdory názvu celorepublikové akce odstartuje program již v dopoledních hodinách. Ateliér při Moravském divadle Olomouc připravil pro zájemce Divadelní procházku aneb Audiowalk. „Zhruba hodinová procházka startuje před budovou divadla na Horním náměstí a má celkem deset zastávek. Na každé z ní se účastníci procházky dozví zajímavosti o některé z uměleckých osobností spjaté s Olomoucí. Procházka probíhá bez přítomnosti průvodce, kterého nahradí zvukové soubory namluvené členy olomoucké činohry. Zájemci se tak mohou procházet vlastním tempem a strávit na zastávkách tolik času, kolik je jim libo,“ popsala s úsměvem vedoucí ateliéru Jana Posníková. Pro absolvování procházky je třeba mít s sebou chytrý telefon s možností připojení na internet. Součástí elektronické vstupenky bude odkaz s mapou a audio soubory. Vstupenky jsou již v prodeji na webu Moravského divadla, soubory bude možné stáhnout až v den konání akce.

Odpoledne a večer bude program pokračovat ve foyeru Moravského divadla.  V 16 hodin začne projekce dokumentu Divadlo na Horním náměstí, který u příležitosti 100. výročí českého divadla v Olomouci natočila nezisková organizace Paměť národa Střední Morava. Vzpomínat a ohlížet se budeme i po skončení projekce. Od 17 hodin totiž členka činohry Ivana Plíhalová povede besedu se svými někdejšími kolegyněmi z divadla – Ludmilou Machytkovou ze souboru opery a operety, Hanou Frankovou z činohry a Danou Krajevskou ze souboru baletu. Povídání se současnými členy uměleckých souborů začne v 18 hodin, pozvání přijali za činohru Michaela Doleželová, dále sólistka opery a operety Barbora Řeřichová a baletní sólisté Sawa Shiratsuki a Sergio Méndez Romero. Budoucnosti divadla se pak bude věnovat závěrečná z trojice besed, která začne v 19 hodin. „Protože téma letošní Noci divadel navazuje na téma té loňské, které znělo Udr-život-elnost, rozhodli jsme se hovořit nejen o minulosti a současnosti našeho divadla, ale také o tom, kam směřuje z hlediska enviromentálního, ekonomického a společenského,“ přiblížil ředitel Moravského divadla David Gerneš.

Vstup na projekci dokumentu a besedy je volný, kapacita návštěvníků ve foyeru je omezená na 60 osob. Od pondělí 15. listopadu do pátku 19. listopadu bude možné vyzvednout si v pokladně divadla místenky na projekci dokumentu i na jednotlivé besedy. Jedna osoba si přitom může vyzvednout maximálně dvě místenky na jednu akci (projekce – beseda o historii – beseda o současnosti – beseda o budoucnosti divadla). Nabízíme také možnost telefonické rezervace místenek na čísle 585 500 500. Vstup na akce je podmíněný dodržením platných protiepidemických opatření.

Moravské divadlo se do programu Noci divadel zapojuje již poosmé. O Noci divadel v České republice více na www.nocdivadel.cz

Autor článku: David Kresta

Noc divadel 2021 v Moravském divadle Olomouc: Trojice besed, projekce dokumentu i audiowalk plný zajímavostí

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.