18.11.2021 11:16

Noc divadel – Fresh Air v Divadle Bolka Polívky

Divadlo Bolka Polívky v Brně se v sobotu 20. listopadu zapojí do 9. ročníku celosvětového divadelního svátku Noc divadel. Pro návštěvníky bude připraven atraktivní program s podtitulem Fresh Air – Někdy se stačí jen nadechnout. A co se chystá? Netradiční prohlídka divadla pro děti a v nočních hodinách také pro dospělé, promítání pozoruhodných dokumentů, koncert kapely VeHi­Ba a spousta čerstvé zábavy pro všechny milovníky divadla.

Brány Divadlo Bolka Polívky se 20. listopadu otevřou už v 17 hodin. Ve foyer bude na uvítanou připravena polévka, speciální drinky i originální fotokoutek se soutěží o volné vstupenky. Návštěvníci dostanou možnost vybrat si představení na míru, využít knižní swap nebo se vyjádřit k interaktivní instalaci Národ sobě? (Podrobnější informace k oběma projektům najdete na konci této tiskové zprávy.)

V 17.15 pozve rodiče s dětmi k prohlídce prostor osvětlovač Michal Fridrich alias kouzelník Mišuge a společně s nimi se prožongluje známými i neznámými zákoutími divadla.

Vážnější téma dostane prostor v 18.00 při projekci snímku režiséra Petra Jančárka Krajina v tísni. Dokument z produkce organizace Člověk v tísni poukazuje na nezdravý stav české krajiny v souvislosti s probíhající klimatickou změnou, zabývá se problematikou vodního režimu a hospodaření s vodou u nás, akcentuje podceňované nebezpečí sucha. Promítání dokumentu je realizováno prostřednictvím iniciativy festivalu Jeden svět Promítej i ty!

V 19.30 začne koncert jedinečné brněnské kapely VeHiBa, jejímiž členy jsou zpěvačka Veronika Bartošová, kytarista Aleš Vosáhlo, bubeník Jakub Kočička a basista Martin Švéda.

Od 20.45 proběhne vzpomínkové promítání Hommáge a Jiří Pecha. Skvělého herce, který by 12. listopadu oslavil 77 let, připomene promítání krátkého záznamu z iniciativy Nadace Partnerství Sázíme budoucnost, zavzpomíná Bolek Polívka a následně naváže projekce patnáctiminutového dokumentu České televize Jiří Pecha, herec z cyklu Portréty v režii Rudolfa Chudoby.

Noc divadel v Divadle Bolka Polívky vyvrcholí ve 21.30 zážitkovou noční prohlídkou divadla pro dospělé s kouzelníkem Mišuge. Bez cenzury. Baterky a čelovky s sebou! Po jejím skončení vypukne ve 22.00 závěrečná Fresh Air Party, zahraje DJ Captain Sound.

Vstupné na všechny akce je dobrovolné, na projekci dokumentu Krajina v tísni je ale třeba si rezervovat místo na webu divadla.

Výstava Národ sobě?

V roce 2019 propukla celosvětová pandemie viru covid-19 a byla přijata řada protipandemických opatření. Jedním z nich bylo i přerušení činnosti kulturních organizací pro návštěvníky. Vláda ČR následně přistoupila k finančním kompenzacím pro umělce a umělecké instituce. Tento krok vyvolal u veřejnosti rozporuplné reakce. V rámci interaktivní instalace Národ sobě? vystavujeme 10 citací vybraných z komentářů na sociálních sítích a zpravodajských webech. I když to není tak snadné jako v online prostoru, budeme rádi, připojí-li návštěvníci k vybraným příspěvkům svůj názor – komentář.

Knižní swap je způsob, jak vrátit nepotřebné knihy do oběhu, jak podpořit recyklaci i zero-waste přístup, jak snížit nadprodukci a ekologickou zátěž planety. Na Noci divadel zahájí Divadlo Bolka Polívky dlouhodobý projekt knižního swapu ve foyer divadla. Knihy tu budou k rozebrání zdarma a může je přinést kdokoli. Podmínkou je pouze dobrý stav exempláře a potenciál čtenářského zájmu. Knižní swap není odpadkový koš ani sběr papíru.

Více informací na www.divadlobolkapolivky.cz

Autor článku: Michal Adamík

Noc divadel – Fresh Air v Divadle Bolka Polívky

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.