30.07.2019 12:50

Nová aplikace města Brna nabízí přehled dotací udělených v kultuře

Brno vytvořilo novou aplikaci, která nabízí přehled dotací udělených v kultuře. ČTK to řekl radní Brna zodpovědný za kulturu Marek Fišer (Piráti). Aplikaci lze najít na internetu. Podle Fišera se žadatelé i veřejnost mohou přehledněji seznámit s výsledky dotačních řízení. Má to zvýšit transparentnost. Město dává letos do kulturních dotací kolem 30 milionů, příští rok chce částku zvýšit zhruba na 40 milionů.

Celkem město dává do kultury kolem miliardy korun ročně. Peníze jdou například na provoz Národního divadla a dalším organizacím, jako je například Centrum experimentálního divadla, které má pod sebou třeba Husu na provázku nebo HaDivadlo.

Aplikace začala fungovat před pár dny. „Cílem bylo vytvořit jednoduchou a přehlednou aplikaci, která umožní vyhledávání jednotlivých subjektů žádajících o dotace včetně zveřejnění bodového hodnocení a výše přidělené dotace," uvedl Fišer. Aplikaci vytvořil odbor městské informatiky ve spolupráci s odborem kultury. „Je to další z kroků pro zvýšení transparentnosti při nakládání s veřejnými prostředky," uvedl Fišer.

„Aplikace je naprogramovaná tak, aby se k ní postupně mohly jednoduše přidávat všechny magistrátní dotační programy," řekl uvolněný zastupitel Ondřej Kotas (Piráti), který má na starosti městskou informatiku. Aplikace se bude dále vyvíjet tak, aby byla v budoucnu plnohodnotným dotačním portálem, na kterém by se mohlo i elektronicky žádat o dotace.

https://apl.brno.cz/dotace/

Autor článku: ČTK: Lenka Horáková, dr