09.11.2009 00:00

Nová brněnská scéna ponese název Divadlo na Orlí, rozhodla JAMU

Nová brněnská divadelní budova, kterou postaví Janáčkova akademie múzických umění (JAMU), ponese název Divadlo na Orlí - Hudebně-dramatická laboratoř JAMU. Rozhodlo o tom vedení školy. Akademie letos v létě vyhlásila kvůli názvu anketu, na kterou lidé reagovali čtyřicítkou návrhů. Škola nakonec nevybrala žádný z nich. Konečný návrh vzešel z diskuze v kolegiu rektora, informovala JAMU na svých webových stránkách.

"Název nové divadelní scény vychází z místního označení, je věcný, výrazný a jednoznačný. Není spojen s žádným konkrétním programem, nevymezuje se vůči jiným scénám, zůstává otevřen širokým a různorodým aktivitám," vysvětlil volbu rektor Václav Cejpek.

Nová budova v Orlí ulici bude sloužit především hudebnímu divadlu, tedy opeře a muzikálu. Škola už získala stavební povolení, nyní hledá ve výběrovém řízení dodavatele stavby. Zahájení provozu je naplánováno na akademický rok 2011 až 2012. Odhadované náklady činí 374 milionů korun. Proti stavbě na pozemku bývalých restaurátorských dílen Moravské galerie protestovali minorité, kteří mají v sousedství svůj klášter.

V anketě na výběr názvu se sešly návrhy jako Nová scéna JAMU, Talentinum, Akademické divadlo nebo Studio Jenůfa podle postavy z díla Leoše Janáčka. Kvůli blízkosti Měnínské brány se objevil také návrh Divadlo Brána. "Není pochyb o tom, že po zahájení provozu si nové místo získá i nějaké domácké, důvěrné označení, které si vymyslí studenti," uvedl Cejpek.

Janáčkova akademie múzických umění nyní využívá divadelní studio Marta v Bayerově ulici, královopolské divadlo Barka a Kabinet múz v Sukově ulici. Vhodný prostor pro hudební divadlo škola dosud neměla.

Zdroj: tmd, jpt

Autor článku: ČTK