10.05.2019 09:13

Nová inscenace Divadla Na zábradlí je inspirována sexuální výchovou za socialismu

Sexuální výchova za socialismu a ještě více kdysi známé publikace o ní jsou námětem nové inscenace Divadla Na zábradlí. Titul Děvčátka, na slovíčko připravil pro pražskou scénu filmový režisér Marek Najbrt na základě textu publicisty Pavla Klusáka. Premiéra se uskuteční v pátek 17. května a představí se v ní mimo jiné Jiří Vyorálek, Jana Plodková, Dita Kaplanová nebo Petr Čtvrtníček. ČTK to dnes sdělila mluvčí divadla Alexandra Poláková. Divadlo představilo také pět premiér příští sezony.

Inscenace Děvčátka, na slovíčko vychází z knižních i filmových instruktáží, které byly určeny dospívajícím dívkám a chlapcům v Československu. Na zábradlí se touto premiérou poprvé představuje režisér Marek Najbrt, kterého znají diváci zejména jako režiséra filmového, který natočil snímky Protektor, Kancelář Blaník, Čertí brko nebo Mistři.

„Naše inscenace by měla být dramatizací příruček o výchově ženy pro její budoucí úděl v československé a české společnosti. Všechny ty knížky, ale i školní lekce a domácí předávání zkušeností jsou zprávou o doktrínách, které formovaly a formují dívky do rolí manželek a matek. A my je chceme konfrontovat se skutečně životními ženskými osudy," popsal přípravu inscenace Najbrt.

V příští sezoně repertoár Divadla Na zábradlí obohatí pět novinek, autorských adaptací světové klasiky i původních textů reflektujících vybraná témata v nečekaných souvislostech.

S říjnovou premiérou Krátkých rozhovorů s odpornými muži se Divadla Na zábradlí vrátí tandem Adam Svozil - Kristýna Kosová, který na zdejší scéně debutoval v roce 2017 titulem Dánská občanská válka 2018-2024.

Prostor dostanou oba kmenoví režiséři divadla. Tajný agent je třetí autorskou inscenací Davida Jařaba v jeho britské trilogii. Po Macbethovi a Sherlocku Holmesovi tentokrát zpracuje další ikonu anglické literatury, pana Verloca. Jan Mikulášek se ponořil do hlubin francouzské literatury a nabídne osobitou verzi Balzacových Ztracených iluzí.

První premiérou nového roku bude Kyjem po kebuli aneb Zpráva o dobrovolné smrti jednoho z diváků inscenovaná čerstvými absolventy DAMU. Stejně tak poprvé se v Divadle Na zábradlí představí scenárista Jaroslav Žváček a režisér Jan Prušinovský, který vedle jiných oceňovaných televizních a filmových děl režíroval divácký hit - seriál Most!. Jejich inscenace Na břevno osvěží divadelní jaro 2020.

http://nazabradli.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, rot