31.08.2006 00:00

Nova: Jandák zaútočil na vedení ND kvůli opravě budovy divadla

Praha 31. srpna (ČTK) - Dosluhující ministr kultury Vítězslav Jandák ostře zaútočil na vedení pražského Národního divadla (ND). Vadí mu, že se stále nezačalo opravovat šest metrů vysoké sousoší na střeše budovy ND, tak zvaná triga, uvedla televize Nova, Jako poslanec chce Jandák usilovat o odvolání ředitele ND Daniela Dvořáka. Vedení ND ale ministrovu kritiku odmítlo a brání se, že pro nápravu dělá všechno, dodala Nova.

Sousoší je ve špatném stavu, někteří restaurátoři tvrdí, že může i spadnout. Zabezpečeny pásy musely být už obě trigy. "Skutečně já jsem rozhořčen," řekl Nově Jandák. Zástupce ředitele ND Tomáš Heinzel reagoval, že ND musí volit v plánu oprav priority.

Podle Novy Jandák předhazuje vedení ND například rekonstrukci koupelny a toalety u prezidentského apartmánu v divadle za téměř 900.000 korun. "Na prvním místě by měly být peníze na takové věci, jako jsou trigy na Národním divadle, což je součást symbolu Národního. Toaleta nikdy nebyl národní symbol," řekl Jandák.

Vedení ND se podle Novy brání tím, že bylo nutné vybudovat důstojné prostředí pro hlavu státu. Navíc sochy prý už analyzují odborníci a jakmile skončí svoji složitou práci, bude hned vyhlášeno výběrové řízení na restaurování soch za 13 milionů korun.

"Mám dojem, že pan ředitel to nevede dobře, tu instituci zvanou Národní divadlo," řekl Jandák. Nova uvedla, že nespokojenost s vedením ND chce Jandák tlumočit svému nástupci ve funkci a jako poslanec si chce pohlídat, aby byl ředitel ND Dvořák odvolán.

hš mal

Autor článku: ČTK