09.11.2006 00:00

Nová osa 2006

Už počtvrté je tady Nová osa - seriál vzájemných pohostinských představení poetikou blízkých, ale geograficky vzdálených divadelních souborů.

"Činoherák", "Hadi" a "Bezruči". Divadla, která se soustavně věnují hledání současného tématu skrze současné texty. Divadla, jejichž studiově činoherní parametry předurčují jejich experimentální charakter. Divadla, která se mají navzájem ráda! V průběhu listopadu a prosince budou mít diváci možnost navštívit v různých městech deset různých inscenací a udělat si tak obrázek o vzájemném přibližování i míjení se podobných divadelních souborů z odlehlých koutů naší republiky. Předprodej na všechna představení byl zahájen 2. října 2006 na pokladně HaDivadla. rezervace na tel: 542 212 761 nebo na www.hadivadlo.cz.

Jednotná cena na všechna představení: 200,- Kč/ slevněné vstupné 150,- Kč
Projekt Nová osa vznikl za laskavé podpory Ministerstva kultury ČR.

Host HaDi - Divadlo Petra Bezruče Ostrava
B.Gifford, D.Jirmanová, J. Mikulášek:

ZBĚSILOST V SRDCI

Divadelní adaptace slavné knižní romance o posedlosti dvojice, která ztratila veškeré zábrany. "Zběsilostv srdci" je příběhem námořníka Sailora a dívky Luly, jejichž láska je od počátku vystavena nepříznivým okolnostem a podivným náhodám. Nepřející Lulina matka dělá vše pro to, aby oba mladé, vášnivě se milující lidi od sebe oddělila - pokud možno navždy. Námořník a Lula se rozhodnou utéct, a tak se vydávají na cestu. Život "on the road" však není tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát, a uskutečnit sny je ještě těžší. Zvlášť, když jste plni vášně, pro ránu nejdete daleko a zlo na vás číhá v každém hotelovém pokoji. Režie: Jan Mikulášek
Čt 16.11. 2006 v 19:30 h v HaDivadle

Host HaDi - Činoherní studio Ústí nad Labem

Joe Penhall: PLAVÝ KŮŇ
Apokalyptická romance

Režie: Natália Deáková
Čt 23.11. 2006 v 19:30 h v HaDivadle

Host HaDi - Činoherní studio Ústí nad Labem

Miroslav Bambušek: URAŽENÍ A PONÍŽENÍ

Předtelevizní soap opera, dramatizace románu jednoho z nejslavnějších ruských klasiků F. M. Dostojevského.

Tragický příběh o lásce, urážení a ponížení, o věčné dualitě dobra a zla, o lidské bídě, ať materiální nebo duševní. Dramatizace románu vznikla přímo pro soubor Činoherního studia, je koncipována klipově, do filmových střihů. Zachovává výraznou míru dramatičnosti u Dostojevským napsaných postav. Právě tato dramatičnost a různorodost postav, která slibuje velké herecké příležitosti a téma, které vyplývá z názvu románu, nás inspirovali k realizaci této inscenace. A v neposlední řadě velká výzva, pokusit se ?o Dostojevského na jevišti?. Byl to jeden z oněch ponurých a bolestných příběhů, které se tak často a nepostižitelně dějí ve skrytých temných zákoutích obrovského města, uprostřed ztřeštěného životního kvasu, tupého egoismu, rozporných zájmů, chmurné neřesti, tajných zločinů, uprostřed celého toho strašného pekla nesmyslného, nenormálního života. režie: Filip Nuckolls
Pá 24.11. 2006 v 19:30 h v HaDivadle

Host HaDi - Divadlo Petra Bezruče Ostrava

A.P.Čechov: TŘI SESTRY

Tragikomický boj mezi životní realitou a sny.

Inscenaci Tří sester režíruje umělecký šéf DPB Jan Mikulášek. Ke spolupráci tentokrát přizval několik hostujících herců. Jako Irina se představí Dita Zábranská, studentka pátého ročníku pražské konzervatoře, která se po dvojroli Smrti a Žakelíny v "Hugovi Karasovi" podruhé objevuje na prknech DPB. Doktora Čebutykina hraje Tomáš Jirman, herec činohry Národního divadla moravskoslezského. Úloha profesora Kulygina je alternována a ztvárňují ji Pavel Liška a Marek Pospíchal. První z nich je sólista operety NDM v Ostravě, druhý student čtvrtého ročníku herectví JAMU v Brně.

Kromě Dity Zábranské se v titulních rolích objeví Markéta Haroková jako Olga a Tereza Vilišová coby Máša. Roli charismatického Veršinina hraje Tomáš Dastlík, který se shodou okolností objevuje ve Třech sestrách podruhé krátce po sobě, neboť v absolventském představení "Sester" na JAMU hrál ušlápnutého bratra Andreje. Dále hrají Jan Vlas, Petra Bučková, Viktor Dvořák, Pavel Gajdoš a Kateřina Krejčí.

Naše inscenační úprava co nejvíce potlačuje dobové i "zeměpisné" zařazení. Nejde nám o nějakou násilnou aktualizaci, spíše o zvýraznění prvku jakéhosi bezčasí (pro Čechova velmi typického). I z tohoto důvodu jsme některé pasáže výrazně zkrátili, jazykově "vyčistili" a vypustili menší postavy.

Režie: Jan Mikulášek
Čt 14.2.2006 v 19:30 h v HaDivadle

 

HaDivadlo v rámci tohoto projektu představuje tyto inscenace:

V Divadle Petra Bezruče Ostrava:

15.11.2006 L. Balák podle J.K.Toola: IGNÁCIŮV VZESTUP
13.12.2006 A. Goldflam: RUSKÁ RULETA

V Činoherním studiu Ústí nad Labem:

5.12.2006 J.A.Pitínský a kol.: RENATA KALENSKÁ, LIDOVÉ NOVINY
6.12.2006 L. Balák podle J.K.Toola: IGNÁCIŮV VZESTUP

Zdroj: HaDivadlo, hadi@hadivadlo.cz

Autor článku: redakce