28.03.2007 00:00

Nová premiéra Divadla Letí v Paláci Akropolis – Praha Letí – metropolitní kabaret

Divadlo LETÍ představuje druhou premiéru nové sezóny

DIVADLO LETÍ - PRAHA LETÍ

Autorská inscenace Divadla LETÍ o tom, jak v supermarketu často ztratíme nejen směr, cestu nebo nákupní vozík, ale i přátele, lásku, ideály a někdy i sami sebe.

Světová premiéra 1. a 4. 4. ve 20:00 v Paláci Akropolis

námět – Marián Amsler, Marie Špalová
režie a výprava – Marián Amsler
dramaturgie – Marie Špalová
hudba – Ondřej Anděra Aka Sifon, Petr Marek, Pavol Smolárik, Matija Solce, Pavel Ridoško a Divadlo LETÍ
hudební produkce – Pavol Smolárik
texty písní – Divadlo LETÍ a hosté
produkce – Lenka Stárková, Barbora Adolfová, Magdaléna Zelenková a Hana Kubáčková
zvuk – Jan Veselý
světla –Láďa Putyera

Obsazení:
Alice……….Martina Sĺuková
Bára……….Anna Bubníková
Linda….Marcela Holubcová j.h.
Serki……..Eliška Mesin Boušková j.h.
Honza……..Richard Fiala
Martin……….Pavol Smolárik
Petronel………Josef Wiesner

Alice je bývalá baletka, teď trpí anorexií a každý den nabízí ochutnávky v největším supermarketu všech dob. Martin je konzervativec, ví přesně, co chce, chce být úspěšný, šťastný a spokojený, chce Alici. Bára je svobodná matka, nevadí jí to, je spokojená, jen nechápe, proč skončila u regálu s vodkou, když přišla pro pleny. Petronel má děti rád, je učitel, chce je naučit, jak správně žít, dokáže se ale vyznat v obří nabídce dětských plenkových kalhotek? Linda je emancipovaná podnikatelka, tenhle supermarket je její dítě, co když se ale v jeho spletitých uličkách prochází potencionální otec jejího vlastního budoucího potomka? Honza je rocker, rozený buřič a rebel, vede kampaň proti globalizaci, proti všem super hypermarketům světa a vážně se odsud nehne, dokud se něco nestane. Serki chce zkřížit pšenici s rajčetem, aby pomohla své zemi. Přišla do obchodu pro chleba, který je ale vždycky až na konci. Vítejte v našem supermarketu a držte se pevně svých nákupních vozíků.

Po inscenacích současných ruských her Plastelína od Vasilije Sigareva a Letí od Olji Muchinové se k souboru LETÍ vrací mladý slovenský režisér Marian Amsler s původním autorským projektem PRAHA LETÍ. Ve zcela moderním a současném provedení se v něm na jeviště vrací divadelní žánr kabaretu - tedy koláž různých krátkých divadelních výstupů, hudby a písniček.

Divadelní výstupy jsou inspirované dramatickou technikou VERBATIM, která vznikla během divadelních workshopů dramatiků v Rusku a využívá ji také Muchinová ve své hře LETÍ, kterou je nejnovější inscenace inspirována. Režisér spolu se souborem tak navazují na své předešlé práce (inscenace Letí v Dejvickém divadle), kde je slovo zásadním stavebním kamenem inscenace. Verbatim je způsob autentického zaznamenávání rozhovorů, které se reálně odehrály. Herci mají za úkol pozorovat a zaznamenávat různé zajímavé situace, které prožívají, nebo vidí kolem sebe, tyto záznamy se pak na zkouškách reprodukují, společnou improvizací rozvíjejí, vzájemně propojují a ve výsledku tvoří osnovu původní divadelní hry. Každé představení bude jedinečné díky improvizaci a neustálé aktualizaci témat. PRAHA LETÍ je tak skutečným návratem k žánru kabaretu, který zábavnou formou reflektuje zásadní a aktuální témata ve městě, v zemi i celé Evropské unii. Výraznou složkou inscenace je původní hudba. Jednotlivé skladby pochází např. z pera Petra Marka, Pavla Ridoška, Ondřeje Anděry Aka Sifon a dalších.

Marian Amsler vystudoval činoherní režii na Vysokej škole múzických umení v Bratislavě u prof. L´ubomíra Vajdičky. Od roku 2002 režíruje v profesionálních divadlech i alternativních prostorech na Slovensku i v Čechách. Programově se věnuje inscenování současných textů. Za některé své inscenace získal mezinárodní ocenění či nominace. Doposud např.: A.P.Čechov – Platonov (absolventská inscenace na VŠMU, cena DOSKY 2003 za objev sezóny a další ocenění na festivalech v Brně, ve Varšavě a v Praze), D. Gieselmann – Pán Kolpert (Divadlo Aréna, Bratislava), I. Vyrypajev – Sny (Štúdio 12, Bratislava), P. Highsmith/P. Nagy – Talentovaný pán Ripley (Slovenské komorní divadlo Martin), E.M. Fraňová – Jeskynná panna (Štúdio 12 a SND Bratislava), I.B.S./K.F.T. – Lovestory (Dejvické divadlo Praha). Inscenoval také s úspěchem v Bratislavě dvě hry Olji Muchinové: Táňa – Táňa (ve Štúdiu 12, nominace na cenu DOSKY 2002 za objev sezóny) a You (v Divadle Aréna, prémie Literárního fondu za režii). Se souborem LETÍ spolupracoval poprvé na inscenaci hry V. Sigareva Plastelína v divadle DISK (2004).

Divadlo LETÍ je nezávislý divadelní soubor zaměřující se na vyhledávání a scénické provádění současných divadelních her. Herecký soubor, který kmenově tvoří devět herců (Anna Bubníková, Jana Kovalčíková, Martina Sĺúková, Klára Štěpánková, Pavlína Štorková, Richard Fiala, Václav Jiráček, Pavol Smolárik a Josef Wiesner), začal společně pracovat v roce 2001 při ateliéru doc. Miroslava Krobota na pražské Damu. Důležitým impulsem pro vznik svébytného divadelního souboru byla mimořádně úspěšná absolventská sezóna 2004/05 v divadle Disk.

Od září 2005 působilo Letí jako hostující soubor v různých pražských divadlech (Dejvické divadlo, Divadlo v Celetné, Divadlo Na Zábradlí, Divadlo v Řeznické, Divadlo Na Prádle). Sezóna 2005/6 s názvem DOKONALÁ BUDOUCNOST byla první profesionální sezónou divadla. Jejím cílem bylo etablovat nový subjekt na kulturní mapě Prahy a soustředěně budovat zájem o současné moderní evropské drama. Od září 2005 Letí uvedlo sedm evropských divadelních her v české premiéře, jeden původní český text ve světové premiéře a spolupracovalo s agenturou DILIA na seriálu scénických skic 8v8, v jehož rámci bylo uvedeno dalších 8 českých a zahraničních her ve formě instantního divadla.

Novinářské akreditace
Hanka Kubáčková
Tel: 296 330 918
Tel: 602 59 06 99
hanka@palacakropolis.cz
http://ftp.palacakropolis.cz/divadlo/

Lenka Stárková
produkce Letí o.s.
starkovic@gmail.com

Autor článku: Informace z divadel