07.12.2006 00:00

Nová publikace dokumentuje historii Prozatímního divadla

Praha 7. prosince (ČTK) - První stálou českou profesionální scénu dokumentuje nová rozsáhlá dvoudílná publikace nazvaná Prozatímní divadlo. Ve studentské teatrologické literatuře nemá podle autorů obdoby nejen množstvím zpracovaných informací, ale především díky využití počítačové techniky - speciálně vytvořeného databázového programu.

"Pražské Prozatímní divadlo během svého působení v letech 1862 až 1883 uvedlo 1113 činoherních, 368 operních a 43 baletních premiér," uvedl při dnešní prezentaci knihy divadelní historik Václav Štěpán.

Jeho spoluautorkou je Markéta Trávníčková. Na tématu začal Štěpán pracovat koncem 80. let, kdy ještě měl podle svých slov k dispozici jen tužku, papír a psací stroj. "Během 90. let se i do Národního muzea začala zavádět výpočetní technika," připomněl. V roce 1999 získali grant ministerstva kultury. V Národním muzeu se totiž zachoval unikátní komplet prakticky všech denních cedulí Prozatímního divadla.

Publikace obsahuje díky jejich zpracování soupis repertoáru i prací všech tvůrců, měsíční přehledy všech děl a jejich 8472 představení, soupisy rolí a jejich interpretů i seznamy dalších lidí, kteří se na práci tohoto divadla podíleli. V čele operního souboru stál jako kapelník osm let skladatel Bedřich Smetana.

Prozatímní divadlo, jehož existence se původně plánovala jen na několik málo sezon, stálo na parcele určené k vybudování Národního divadla. Po dvou desetiletích se posléze skutečně stavebně stalo jeho součástí. Hlavní prostor Prozatímního divadla, situovaného kolmo k současné ose české první scény, byl tam, kde je dnes zadní jeviště Národního divadla. Původní stavbu lze rozpoznat i při pohledu na fasádu od nábřeží Vltavy.

Petr Veber zr kš

Autor článku: ČTK