04.10.2021 10:52

Nová sezóna operních kinopřenosů začíná historickým Musorgského monumentem Boris Godunov

Po přestávce způsobené celosvětovou pandemií nemoci covid-19 se opět otevírají dveře Metropolitní opery v New Yorku. A s tím i startují oblíbené operní kinopřenosy vybraných představení do celého světa. Sezónu 2021/22 otevře monumentální dílo skladatele Modesta Petroviče Musorgského Boris Godunov 9. října.

Musorgského Boris Godunov, opera založená na tragédii Alexandra Puškina, bylo ve své době radikální dílo. Svými postupy v některých ohledech předjímal způsob, jakým se bude vážná hudba psát až mnohem později. Jediná dokončená skladatelova opera byla ve své době tak jiná, že byla v první verzi z roku 1969 zamítnuta a při svém uvedení o tři roky později doplněna – pravda, ze strany autora celkem ochotně – o nové, výrazně konvenčnější pasáže, které více odpovídaly dobové představě tzv. velké opery.

V Metropolitní opeře bude tento pilíř ruské operní tvorby uveden ve své původní verzi a v hlavní roli cara zmítaného mezi ambicemi a vlastní paranoiou v zemi, která se mu hroutí pod rukama, se představí René Pape, jeden z nejpřednějších basů současného operního světa. Německý pěvec, který debutoval v roce 1988, je držitelem celé řady ocenění – včetně dvou cen Grammy. Působil v milánské La Scale i Vídeňské státní opeře, na prknech Metropolitní opery v New Yorku se poprvé objevil v roce 1995 ve Wagnerových Mistrech pěvcích norimberských a od té doby je zde prakticky každou sezónu. Postava ruského cara Borise patří k vrcholným rolím jeho repertoáru a Papeho výkon se již stal moderní klasikou.

Ve výrazných rolích se představí rovněž hned tři debutanti na prknech newyorského operního svatostánku: ukrajinský barytonista Alexej Bogdanov v roli Šelkalova. postavu Grigorije ztvární Brit David Butt Philip a konečně v úloze Vasilije Šujského, Godunova nástupce, se představí Maxim Paster. Nová grandiózní produkce slavné opery vznikla v režii Stephena Wadswortha, scénu navrhl Ferdinand Wögerbauer, kostýmy významná německá výtvarnice Moidele Bickel. Dirigentské taktovky se ujal zkušený Sebastian Weigle.

Boris Godunov má pověst díla, které do svého centra staví tak vzácný jev, jako je operní král hlubokých tónů, basista. Takových oper není mnoho, a v tom málu patří Musorgského dílo k tomu nejlepšímu. Do kin uvádí společnost Aerofilms od 9. října.

MET: Live in HD
Další přenosy v sezóna 2021/22
Pohádka, klasika i moderna

23. října 2021
T. Blanchard: Oheň v kostech (Fire Shut Up In My Bones)
režie: James Robinson a Camille A. Brown
dirigent: Yannick Nézet-Séguin
účinkující: Angel Blue, Latonia Moore, Will Liverman

4. prosince 2021
M. Aucoin: Eurydika
režie: Mary Zimmerman
dirigent: Michele Mariotti
účinkující: Erin Morley, Jakub Józef Orliński, Barry Banks, Joshua Hopkins, Nathan Berg

1. ledna 2022
J. Massenet: Popelka
režie: Laurent Pelly
dirigent: Emmanuel Villaume
účinkující: Jessica Pratt, Isabel Leonard, Emily D’Angelo, Stephanie Blythe, Laurent Naouri

29. ledna 2022
G. Verdi: Rigoletto
režie: Bartlett Sher
dirigent: Daniele Rustioni
účinkující: Rosa Feola, Varduhi Abrahamyan, Piotr Beczała, Quinn Kelsey, Andrea Mastroni

12. března 2022
R. Strauss: Ariadna na Naxu
režie: Elijah Moshinsky
dirigent: Emmanuel Villaume
účinkující: Lise Davidsen, Brenda Rae, Isabel Leonard, Brandon Jovanovich, Sean Michael Plumb, Johannes Martin Kränzle, Thomas Allen

26. března 2022
G. Verdi: Don Carlos
režie: David McVicar
dirigent: Yannick Nézet-Séguin
účinkující: Sonja Jončeva, Elīna Garanča, Matthew Polenzani, Etiene Dupuis, Günther Groissböck, John Relyea

7. května 2022
G. Puccini: Turandot
režie: Franco Zeffirelli
dirigent: Marco Armiliato
účinkující: Anna Netrebko, Michelle Bradley, Yonghoon Lee, Ferruccio Furlanetto

21.května 2022
G. Donizetti: Lucie z Lammermooru
režie: Simon Stone
dirigent: Riccardo Frizza
účinkující: Nadine Sierra, Javier Camarena, Artur Ruciński, Matthew Rose

4. června 2022
B. Dean: Hamlet
režie: Neil Armfield
dirigent: Nicholas Carter
účinkující: Brenda Rae, Sarah Connolly, Aryeh Nussbaum Cohen, Christopher Lowrey, Allan Clayton, David Butt Philip, William Burden, Jacques Imbrailo. Rod Gilfry, John Tomlinson

The Met: Live in HD o projektu
Přenosy The Met: Live in HD kombinují špičkové operní umění s nejmodernějšími technologiemi. High Definition (HD) je akronym pro vysoké obrazové rozlišení, které svou kvalitou daleko převyšuje kvalitu formátu DVD. Zvuk je přenášen v prostorovém šestikanále 5.1. Přenosy „The Met: Live in HD“ začaly v České republice fungovat v prosinci roku 2007. Každou sezonu je u nás navštíví okolo 40 000 diváků. Celosvětově se na přenosy z Met prodalo od začátku tohoto projektu již více než 26 miliónů vstupenek. Držitelem licence na přímé přenosy z Metropolitní opery New York do České republiky je filmová distribuční společnost Aerofilms.

The Met: Live in HD online
Oficiální stránky přenosů z Met: www.metopera.cz/.
Veškerý program přímých přenosů do kin čtěte sledujte na www.vicnezfilm.cz.
Baví Vás přímé přenosy do kin? Sledujte náš facebookový profil Víc než film

Autor článku: Sabina Coufalová