25.01.2008 00:00

Nová Taneční zóna tentokrát o technologiích a technikách těla

Zimní Taneční zónou nahlédnete do digitálního, virtuálního, kybernetického, mediálního světa, v němž je tančící tělo zvláštním kompozitem i softwarem. Historii nových technologií přibližují např. články Média a Performance v Live Electronic Arts německé odbornice na tuto problematiku Barbary Büscher, nebo text teoretičky interaktivních médií Jany Horákové Obrazy jsou nesmrtelné, těla pomíjivá.

Se současnou světovou špičkou oboru konverzoval Pavel Sedlák, kurátor galerie CIANT, který oslovil hlavní představitele technologií v oblasti současného tance a digitální performance.

Určitý kontrast computerovému světu nových médií nabízíme v materiálech o tělesných a tanečních technikách - například v lehce genderové studii Chvála schoulení Daniely Hodrové, nebo v článku Kinestetický smysl a dynamické tělesné jednání, v němž americká antropoložka Brenda Farnell objasňuje pojetí těla brazilského kmene Kašinavů.

O tom, že tělo můžeme chápat jako technologickou jednotku schopnou tvarových proměn vás přesvědčí empirická argumentace Zuny Kozánkové. Komentář Kate Mattingly se věnuje aktualizaci klasické taneční techniky formou nových metod a přístupů.

V recenzní části hodnotíme bohatou domácí podzimní taneční sklizeň a v profilovém High Resolution přinášíme pohled zblízka na fungování, tvorbu a představitele souboru DOT 504, který má za sebou první rok svého profesionálního působení.

Cena: 80,- Kč, 10 EUR, 105,- Sk

Long Live the Body!

www.tanecnizona.cz

Zdroj: Taneční zóna

Autor článku: redakce