14.03.2012 17:46

Nová verze Ledeckého muzikálu Hamlet se v Praze objeví 22. března

Takzvaná světová verze muzikálu Hamlet, kterou Janek Ledecký vytvořil ve spolupráci s americkým režisérem Robertem Johansonem, bude mít pod názvem Hamlet The Rock Opera českou premiéru 22. března v pražském Divadle Broadway. Do konce dubna se uskuteční tři desítky repríz.
V titulní roli se objeví Václav Noid Bárta v alternaci s Ondřejem Rumlem. Autor se bude s Josefem Vojtkem střídat jako král Claudius. Další role ztvární například Marta Jandová, Leona Machálková, Richard Tesařík, Martin Pošta, Eliška Bučková, Tomáš Trapl a Josef Laufer.

Hamlet měl od roku 1999 včetně zahraničí přes 1300 repríz. V Praze se představí po úspěchu v Koreji a premiéře 1. února v japonštině v Tokiu.
"Spočítal jsem, že hudebně a textově se neměnilo pět čísel - jinak se změnila všechna. Buďto se rozrostla a jsou dramaturgicky propracovanější, nebo se úplně změnila. Například některé písničky se ozvou v podání jiných postav," řekl na dnešním setkání s novináři Ledecký ČTK. Hudební žánry v tomto muzikálu nově obohatí hip hop a rap.
"Proti původní verzi máme o dva mrtvé víc. Jsou jimi Rosenkrantz a Guildenstern, kteří se dostavili z Nového světa," dodal autor.


Divadlo Brodway: Hamlet The Rock Opera - foto ze zkoušek

Vůbec poprvé byl muzikál Hamlet uveden začátkem listopadu 1999 v pražském Divadle Kalich, kde měl na sedm set repríz. Následovalo 150 uvedení na Slovensku. V letech 2003 až 2004 byl Hamlet několikrát uveden ve Spojených státech a v roce 2007 se poprvé hrál v jihokorejském Soulu, kde se stal hitem. Čtvrtá série tam začala loni v říjnu, celkem tam měl zatím 470 repríz. Další čtyři desítky se už uskutečnily v Japonsku.
"Mám radost, že jsme tento projekt mohli vrátit do Prahy, kde to všechno začalo," poznamenal režisér Robert Johanson. V další sezoně má být Hamlet uveden v Národním divadle v Bukurešti.
Na pražské inscenaci se dále podíleli například scénograf Šimon Caban a kostýmní výtvarnice Simona Rybáková.

Ledecký, od začátku 60. let frontman skupiny Žentour, který se v roce 1992 vydal na sólovou dráhu, se divadlu věnuje od roku 1998. Po Hamletovi přišel s muzikálovým zpracováním životního dramatu italského astronoma a fyzika Galilea, v současné době připravuje uvedení muzikálu IAGO na motivy Shakespearova Othella.


Divadlo Brodway: Hamlet The Rock Opera - foto ze zkoušek

Autor článku: ČTK: Jiří Borovička, pba, foto: Divadlo Brodway

Nová verze Ledeckého muzikálu Hamlet se v Praze objeví 22. března