25.11.2007 00:00

Nové divadlo v Plzni by se mohlo začít stavět v roce 2010

Plzeň 25. listopadu (ČTK) - Nové divadlo, které nahradí v současné době už zcela nevyhovující scénu Komorního divadla, by se mohlo v Plzni začít stavět v roce 2010. Je to tom přesvědčená náměstkyně primátora Marcela Krejsová (ODS). Plzeň je zase o kousek blíž plánům na stavbu nového divadla, neboť od uznávané německé projekční kanceláře má dostat zdarma návrh na vnitřní uspořádání budoucího divadla, řekla Krejsová ČTK.

"Pro divadlo je důležité to, jak funguje uvnitř, jak je uspořádáno provozně a jestli poskytuje komfort pro diváka," tvrdí Krejsová. Město by mělo od německé společnosti, která se zabývá technologiemi, vybavováním a vnitřním uspořádáním divadel, dostat během prvního prosincového týdne zpracovanou studii. Ta by měla poradit, jak zajistit v divadle dobrou akustiku, jak udělat všechna sedadla rovnocenná, aby ze všech byla stejně dobrá viditelnost, navrhne ozvučení, vybavení a vnitřní uspořádání.

Pokud město tuto studii přijme a bude mu vyhovovat, mohlo by jí dát jako jednu z podmínek výběrového řízení na návrh stavby objektu. "Ten tendr bychom velice zjednodušili, protože architekt by se zabýval už jen vlastně pláštěm budovy," vysvětlila náměstkyně. Pak bude na porotě, jaký návrh vybere, a konečné slovo při schvalování bude mít zastupitelstvo.

Krejsová se domnívá, že vedení města by mohlo rozhodnut o vyhlášení soutěže na podobu divadla ještě v prosinci. Samotné řízení by se mohlo vypsat někdy v únoru a o prázdninách by mohl být znám autor nejlepšího návrhu. "Pak teprve začne to martyrium s projektovou dokumentací, územním rozhodnutím, se stavebním povolením, s vybíráním realizátora stavby," vyjmenovala Krejsová.

Město rozhodlo, že na nové divadlo dá 200 milionů korun. Krejsová nechtěla dopředu vůbec odhadovat, kolik by celkem celá stavba mohla stát. Upozornila ale, že se při návštěvě Portugalska přesvědčila, že zcela nové, plnohodnotné a funkční divadlo se dá postavit i za 10 milionů eur (necelých 300 milionů korun). Kolik nakonec bude nové divadlo stát a jak bude vypadat, ale vyplyne až ze soutěže architektů a z rozhodnutí zastupitelů. Podle Krejsové je stavba nové divadelní budovy vždy prestižní a ojedinělou událostí. "Pokud vím, tak v republice se od roku 1989 postavilo jen jedno úplně nové divadlo v Brně," dodala.

Lada Pešková mal

Autor článku: ČTK