23.06.2014 12:54

Nové divadlo v Plzni je hotové, zbývá stěhování a parkovací dům

Nové divadlo v Plzni, které bylo postaveno v centru města jako náhrada za nevyhovující Komorní divadlo, je hotové. Přestěhována už je téměř polovina rekvizit, kostýmů i části nábytku. Stavba za 870 milionů korun se veřejnosti otevře 2. září. ČTK to řekl koordinátor stavby Jaroslav Möller.

"Práce běží podle harmonogramu a není tam problém; 13. června byl schválen zkušební provozu divadelní budovy, tedy v termínu podle smlouvy. Běží práce na parkovacím domě pro 200 vozů a 10. července má Hochtief požádat o předčasné užívání," řekl primátorův náměstek Pavel Šindelář. Město už zaplatilo 700 milionů Kč.
Plzeň je prvním městem v zemi, které po roce 1989 staví nové divadlo. Dominantou moderní budovy je čelní nakloněná fasáda ze syrového betonu, v níž je 39 oválných otvorů, třemi z nich se do objektu vchází.
"Všechny prostory už jsme převzali. Zkušební provoz s technickým personálem už začal," řekl Möller.

Levá černá čtyřpodlažní provozní budova, kde jsou šatny, kanceláře, maskérny a podobně, odhlučňuje pravou hlavní část divadla, tedy velký sál se 461 černými sedadly a studiovou scénu, tedy black box, kde nejsou pevná sedadla, ale pojme 150 diváků. Vlastní divadlo má fasádu z červeného "flekatého" betonu o šířce 12 centimetrů a pod ním je zvuková a tepelná izolace z polystyrenu a šířce 15 centimetrů. "Pokud by ale nestála ze strany od Jízdecké ulice (frekventované křižovatky) provozní budova, nebylo by divadlo dobře odhlučněno," řekl Möller. Obě budovy spojuje šest tunelů v hledištní části i v zázemí.
Mezi jevištěm a hledištěm nebude bariéra, první řada je metr od herců. Jeviště se skládá z posuvné točny o průměru 11 metrů a osmi 12metrovými počítačem řízenými stoly ovládanými bezhlučnou hydraulikou.

Dosavadní Komorní divadlo má 440 sedadel, ale vzhledem k tomu, že to bylo původně kino, tak se do posledních dvou řad vstupenky neprodávaly. Současný klub, který nahradí studiová scéna, měl jen 60 sedadel. Velké divadlo J. K. Tyla pojme 465 diváků.
"Celkem 46 let jsme žili v provizoriu, jímž Komorní divadlo bylo. Po celou dobu se mluvilo o stavbě nového divadla," řekl Möller.
V novém divadle, postaveném "hlavně pro diváky", zažijí daleko větší efekty. Akustika je ideální i pro muzikály, je stavěná na mikroporty, což v Plzni nebylo, uvedl Möller.
Herci se zatím do nové budovy nepodívali. Měli by se tam objevit až na počátku července, kdy si začnou nové prostory zabydlovat a zkoušet v nich. Technici i herci přijdou o prázdniny, během nich musejí do nového přenést 11 inscenací a nastudovat tam čtyři nové.
Podle šéfa provozu Jana Baxy představuje nejmodernější divadelní budova v ČR obrovský posun. V Komorním divadle například nebyly žádné sklady, a dekorace se musely denně přivážet a odvážet. Nový systém má 28 kontejnerů, v nichž jsou dekorace, nábytek a jevištní fundus. Z velkého sklepa po jevišti se pak vyvezou dvěma výtahy.

Zatím není jasné, jak vysoké budou provozní náklady objektu. Letos dostane Divadlo J. K. Tyla od města 152 milionů korun, po přestěhování do nového objektu má slíbeno zvýšení částky o 6,8 milionu Kč. Na stěhování město uvolnilo 1,5 milionu Kč. Cílem Nového divadla bude zvýšit počet návštěvníků, loni jich přišlo 175.000.

www.djkt-plzen.cz


Autor článku: ČTK: Václav Prokš, snm

Nové divadlo v Plzni je hotové, zbývá stěhování a parkovací dům