28.02.2019 10:56

Nové nastudování Dcery pluku v Metropolitní opeře

Klasickým operním titulem Dcera pluku pokračuje série přímých přenosů z Metropolitní opery v New Yorku. Slavnou opéra comique bude přenášet 23 kin po celé České republice už tuto sobotu 2. března 2019.

Dcera pluku je opera o dvou dějstvích z roku 1840 z pera italského operního skladatele Gaetana Donizettiho. Příběh o urozené dívce, již v současném nastudování vychovává vojenský pluk první světové války, se na prknech newyorského operního svatostánku objevil už několikrát.

Aktuálního provedení se ujal opět režisér Laurent Pelly. „To, co z tématu vytěžil, je fantastické. Jeden originální nápad stíhal druhý, každý byl láskyplně vypiplán a s obrovskou energií sboristy i sólisty,” napsal o Pellyho práci s klasickou látkou server iDnes.cz.

V hlavních rolích tentokrát excelují mladá sopranistka Pretty Yende (postava Marie) a tenorista Javier Camarena (postava Tonia), aby předvedli na jevišti “úchvatný ohňostroj”. A ani tentokrát média nešetří slovy chvály. „Ve chvíli kdy Camarena bez velké námahy zazpívá vysoké cé, vzrušující moment strhne publikum k bouřlivým ovacím,” napsaly v recenzi The New York Times. „Sluší se dodat, že Camarena nestrhává veškerou pozornost na sebe. Sopranistka Pretty Yende se tímto představením stala zbožňovaným maskotem nejen vojenského pluku. Rozhodně jde o jednu z jejích nejlepších rolí v Met,” dodává prestižní deník.

Hvězdnou sestavu na pódiu z orchestřiště řídí dirigent Enrique Mazzola. Zajímavostí je, že mezi účinkujícími najde pozorný divák mimo jiné i herečku Kathleen Turner, ačkoliv její role hraběnky z Krakenthorpu je bez zpěvu.

Opera Dcera pluku vznikla v koprodukci Metropolitní opery, Royal Opera House v londýnském Convent Garden a Wiener Staatsoper ve Vídni.

www.metopera.cz
www.vicnezfilm.cz

Autor článku: Radek Pavlovič

Nové nastudování Dcery pluku v Metropolitní opeře

Zahraniční divadlo

18.02.2020

Händelova Agrippina překvapí nadčasovým tématem mocenských her i černým humorem

Bezohledná, ambiciózní, krutá a dominantní je Agrippina, hlavní postava příštího přenosu z Metropolitní opery. Prověřené dílo Georga Friedricha Händela vypráví o nezkrotné touze po moci, přičemž inscenace sira Davida McVicara podtrhuje jeho nadčasovost. V titulní roli opery Agrippina, která půjde do kin v přímém přenosu 29. února, exceluje mezzosopranistka Joyce DiDonato.

12.02.2020

Cyrano z Bergeracu v přímém přenosu NT Live

Také James McAvoy patří k filmovým hvězdám, které pravidelně vystupují na londýnském jevišti. Za posledních deset let se tam objevil čtyřikrát a pokaždé v režii provokativního Jamieho Lloyda. Ten spolu s „coolness“ dramatikem Martinem Crimpem francouzskou klasiku Edmonda Rostanda z konce 19. století Cyrano z Bergeracu radikálně zmodernizovali do odvážné, dech beroucí a duchaplné inscenace, která se rychle stala hitem přelomu roku i aktuální sezóny NT Live.

12.02.2020

Přímé přenosy z londýnského Royal Opera House tentokrát potěší příznivce moderního baletu

Přímé přenosy z londýnského Royal Opera House tentokrát potěší příznivce moderního baletu. Už 25. února budou na programu Violoncellistka a Tance ve skupinách. Zatímco v prvním případě jde o tvorbu mezinárodně vyhledávané Cathy Marston, druhá část programu má připomenout práci legendárního choreografa a Oscarem oceněného režiséra West Side Story Jeroma Robbinse.