14.02.2006 00:00

Nové vedení Městských divadel pražských chce navázat na minulost

PRAHA 13. února (ČTK) - V jedno divadlo se dvěma scénami se na podzim promění Městská divadla pražská (MDP), v jejichž čele je od září ve funkci ředitele Ondřej Zajíc. S novým uměleckým šéfem Petrem Svojtkou chce od sezony 2006/2007 navázat na slavnou éru široké nabídky diváckých titulů i výrazných hereckých osobností, které MDP v minulosti proslavily.

Za nejdůležitější body koncepce Zajíc se Svojtkou označili vytvoření jednoho souboru, který se bude profilovat na dvou scénách s odlišným prostorem i geniem loci, a výrazné zaměření na takzvaný střední proud. "Jde o divadlo, které mě zajímá. Chci oslovovat normální diváky, a ne ty, kteří trpí nějakou úchylkou. Naše divadlo by mělo být otevřené inteligentním lidem, kteří se chtějí pobavit a odnést si z představení trvalejší zážitek. Zároveň chceme motivovat k návštěvě divadla mladou diváckou generaci," řekl Zajíc ČTK.

Divadlo ABC, v současnosti orientované hlavně na veseloherní repertoár, nabídne i vážněji laděné tituly (Na východ od ráje, Anna Karenina). Vedle současného repertoáru i adaptaci Poláčkova U nás v Kocourkově a v závěru sezony úspěšný muzikál Šakalí léta. V Rokoku se objeví komornější tituly - Marvinův pokoj, známý z filmového zpracování, Ibsenův Peer Gynt, Ahlforsova Poslední cigareta a Monty Pythonův létající kabaret. Poslední dva tituly stejně jako Marvinův pokoj se v Česku objeví poprvé.

Na začátku příští sezony se uskuteční večer pracovně nazvaný Tunelem k sobě aneb Obecně prospěšná show, na jehož konci by se měla obě divadla na různých stranách pasáže paláce Lucerna symbolicky propojit podzemní chodbou. Rokoko i ABC mají být součástí kulturně-obchodního centra, aby například víceúčelová vstupenka diváky přilákala na obě scény a dala jim další výhody.

Součástí repertoáru obou scén se kromě současných úspěšných inscenací, které se budou hrát i v sezoně 2006/2007, stanou některé už hotové Zajícovy a Svojtkovy inscenace, například Ústa Micka Jaggera. Chtějí vytvořit silný ansámbl, postupně ho doplňovat a zvát hosty. Jednají se členy obou souborů a s potenciálními spolupracovníky, mezi nimiž jsou Vladimír Čech, Klára Issová, Hynek Čermák, Michal Dlouhý a Veronika Žilková.

Poslední novinkou Rokoka, jehož umělecký šéf Tomáš Svoboda v důsledku změn končí, byla začátkem února Má vlast Ivy Klestilové, v níž se na jevišti objevuje 22 osobností české politické scény. ABC o víkendu uvede premiéru Goldoniho Poprasku na laguně. V roli uměleckého šéfa rovněž končící Milan Schejbal tak nahradil připravovanou komedii Tři v tom, neboť autor Jaroslav Vostrý její uvedení na tomto jevišti zakázal. Protestoval tak proti způsobu, jakým pražský magistrát obsadil funkci ředitele MDP. Během výběrového řízení se totiž změnily podmínky a Zajíc zvítězil, aniž splňoval původní požadavek magisterského vzdělání.

Jiří Borovička kš

Autor článku: ČTK