12.12.2005 00:00

Nového ředitele Národního divadla moravskoslezského vybere komise

OSTRAVA 12. prosince (ČTK) - Pět kandidátů na nového ředitele Národního divadla moravskoslezského v Ostravě se v úterý postaví před výběrovou komisi. Je mezi nimi i odvolaný nynější ředitel divadla Luděk Golat. ČTK to řekl náměstek ostravského primátora Zbyněk Pražák (KDU-ČSL). Vyhlášení konkurzu a odvolání Golata již dříve kritizovali někteří divadelníci.

Uchazeči absolvovali psychologické testy a nyní je čeká pohovor s desetičlennou komisí, v níž mimo zástupců města zasedají například i divadelní kritici či psycholožka. "Každý z kandidátů si měl připravit nějakou představu, jak by divadlo mělo být řízeno," uvedl Pražák.

Komise pak radě města doporučí nejvhodnějšího kandidáta, definitivně tak o novém řediteli rozhodnou právě ostravští radní, kteří by zřejmě mohli mít jasno už během příštího týdne.

Vyhlášení konkurzu již dříve kritizovali někteří divadelníci. Profesnímu občanskému sdružení Jednota hudebního divadla se nelíbilo, že rada města dostatečně nevysvětlila důvod Golatova odvolání a vypsala výběrové řízení na jeho místo. Podle Pražáka však město chce změnit pouze pravidla tak, aby ředitel nebyl volen na dobu neurčitou, ale na dobu pěti let. Po uplynutí této doby bude vždy vyhlášeno nové výběrové řízení, které ale nebrání tomu, aby ředitel byl zvolen znovu. Nový ředitel by měl nastoupit počátkem příštího roku.

Národní divadlo moravskoslezské uvádí ročně 16 až 19 premiér na obou svých scénách. V loňském roce navštívilo 520 představení Národního divadla moravskoslezského téměř 200.000 diváků. Golat vede divadlo od roku 1998.

Martina Kubíčková fcz

Autor článku: ČTK