21.12.2020 11:16

Divadlo Alfa uvedlo premiéru inscenace Putování dobrého Hanse Böhma Evropou v přímém přenosu on-line

Přes 200 lidí sledovalo on-line novinku plzeňského Divadla Alfa Putování dobrého Hanse Böhma Evropou. Divadlo je z nařízení vlády zavřené. Počet diváků byl zhruba srovnatelný s kapacitou Alfy, řekla ČTK mluvčí divadla Daniela Vítová. Žádný další přenos tohoto představení už nebude.

„On-line premiéru bereme pouze jako ochutnávku novinky. Hned po otevření divadel plánujeme premiéru před diváky. Předpokládáme, že v lednu či únoru 2021," řekl ředitel Jakub Hora. Premiéru bylo od 17:00 možné sledovat pouze živě na YouTube kanále Alfa zírá a na webu divadla.

Autorská inscenace je inspirovaná skutečným příběhem německého mladíka z malé sudetské obce Holýšov a jeho putováním válečnou střední Evropou. Vznikala 1,5 roku podle příběhu, který zmapoval znalec lokální historie Jan Jeňýk Valeš. Předobraz Böhma se jmenoval Hubert Ott. Matka byla dcerou belgického ředitele holýšovské sklárny a otec německý hajný. Služebnictvo mluvilo česky, ve škole měl Hubert angličtinu a latinu. Takto jazykově vybaven byl vržen jako mladý voják wehrmachtu do kolotoče druhé světové války. „Cesta válkou byla velmi spletitá, v adaptaci jsme příběh zjednodušili. Proto se také hrdina jmenuje jinak, symbolicky Hans Böhm, protože je böhmisch - tedy český Němec," řekl nový umělecký šéf Alfy a režisér Tomsa Legierski. Mladíkovi zachrání život pohotovost, schopnost rychle se adaptovat a znalost jazyků.

Herci se museli naučit některé dialogy německy, francouzsky, anglicky a polsky. „Dbáme na to, aby diváci stále rozuměli, a přitom zakusili ten mnohojazyčný svět, který Böhma provázel od narození do konce války," řekla dramaturgyně Petra Kosová. Podle režiséra je příběh nehrdinského jedince stále aktuální. Ukazuje nebezpečí vlivu ideologie i to, jak je důležité vnímat svět v jeho kulturní rozmanitosti a jak důležité je umět jazyky. Podle Kosové má hodně obyvatel západních Čech v příbuzenstvu české Němce.

Inscenace je součástí evropského projektu 14 divadel Connect Up, který propojuje kultury, společnosti, zvyky a sociální skupiny. Je pro diváky od 12 let, vznikají k ní metodické listy pro učitele a pracovní listy pro žáky, vhodné i pro distanční výuku.

http://www.divadloalfa.cz/

Autor článku: Václav Prokš, kš