21.12.2020 11:16

Divadlo Alfa uvedlo premiéru inscenace Putování dobrého Hanse Böhma Evropou v přímém přenosu on-line

Přes 200 lidí sledovalo on-line novinku plzeňského Divadla Alfa Putování dobrého Hanse Böhma Evropou. Divadlo je z nařízení vlády zavřené. Počet diváků byl zhruba srovnatelný s kapacitou Alfy, řekla ČTK mluvčí divadla Daniela Vítová. Žádný další přenos tohoto představení už nebude.

„On-line premiéru bereme pouze jako ochutnávku novinky. Hned po otevření divadel plánujeme premiéru před diváky. Předpokládáme, že v lednu či únoru 2021," řekl ředitel Jakub Hora. Premiéru bylo od 17:00 možné sledovat pouze živě na YouTube kanále Alfa zírá a na webu divadla.

Autorská inscenace je inspirovaná skutečným příběhem německého mladíka z malé sudetské obce Holýšov a jeho putováním válečnou střední Evropou. Vznikala 1,5 roku podle příběhu, který zmapoval znalec lokální historie Jan Jeňýk Valeš. Předobraz Böhma se jmenoval Hubert Ott. Matka byla dcerou belgického ředitele holýšovské sklárny a otec německý hajný. Služebnictvo mluvilo česky, ve škole měl Hubert angličtinu a latinu. Takto jazykově vybaven byl vržen jako mladý voják wehrmachtu do kolotoče druhé světové války. „Cesta válkou byla velmi spletitá, v adaptaci jsme příběh zjednodušili. Proto se také hrdina jmenuje jinak, symbolicky Hans Böhm, protože je böhmisch - tedy český Němec," řekl nový umělecký šéf Alfy a režisér Tomsa Legierski. Mladíkovi zachrání život pohotovost, schopnost rychle se adaptovat a znalost jazyků.

Herci se museli naučit některé dialogy německy, francouzsky, anglicky a polsky. „Dbáme na to, aby diváci stále rozuměli, a přitom zakusili ten mnohojazyčný svět, který Böhma provázel od narození do konce války," řekla dramaturgyně Petra Kosová. Podle režiséra je příběh nehrdinského jedince stále aktuální. Ukazuje nebezpečí vlivu ideologie i to, jak je důležité vnímat svět v jeho kulturní rozmanitosti a jak důležité je umět jazyky. Podle Kosové má hodně obyvatel západních Čech v příbuzenstvu české Němce.

Inscenace je součástí evropského projektu 14 divadel Connect Up, který propojuje kultury, společnosti, zvyky a sociální skupiny. Je pro diváky od 12 let, vznikají k ní metodické listy pro učitele a pracovní listy pro žáky, vhodné i pro distanční výuku.

http://www.divadloalfa.cz/

Autor článku: Václav Prokš, kš

Divadlo Alfa uvedlo premiéru inscenace Putování dobrého Hanse Böhma Evropou v přímém přenosu on-line

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.