09.09.2019 11:10

Novinky brněnského Divadla Polárka spojuje téma soupeření pravdy a lži

Soupeření pravdy a lži se prolíná dramaturgickým plánem brněnského Divadla Polárka v nadcházející sezoně. Profesionální soubor zaměřený hlavně na děti a mládež chystá pět tematicky volně spojených premiér a dva vánoční tituly. Plán ČTK poskytla vedoucí divadla Natálie Pelcová.

Sezonu otevře režisérka Hana Mikolášková irskou pohádkou Zdeňky Psůtkové O Glashtinovi a slepé dívce. Inscenace o bytostech zrozených z mořských vln a zaslepenosti vlastními sny bude pro diváky od sedmi let.

K Vánocům chystá Polárka dvě produkce. Ze zaniklého Divadla U stolu se na velkou scénu Polárky přesune inscenace režisérky Zoji Mikotové Ježíškova košilka. Básně Jana Zahradníčka v ní spojují lidové legendy o narození Ježíška s příběhy květin, ptáků i lidí.

Na malé scéně vznikne participační představení v režii Juliány Vališkové Jak jsem plul ke královně Severu. Děti i jejich rodiče se budou moci zapojit do hledání královny a zároveň i toho, co si ve skutečnosti přejí k Vánocům a od života.

Pro starší diváky chystá divadlo inscenaci o indiánském náčelníkovi Geronimovi. Umělecký šéf Polárky Jan Cimr připravuje na březen představení Magor dětem... a jejich strašidlům. Bude založené na poezii, kterou dcerám posílal z vězení básník Ivan Martin Jirous.

O loutkové zpracování knížky Daisy Mrázkové Slon a mravenec se postará režisér Radek Beran. Inscenace pro děti od tří let se bude za pěkného počasí hrát i venku. Ústředním motivem pohádky jsou nesnáze, které mohou plynout z kamarádství někoho tak velkého, jako je slon, s někým tak malým, jako je mravenec.

Poslední premiéra sezony 2019/2020 vznikne na základě výzvy pro studenty uměleckých škol. Z konkurence 17 projektů se do dramaturgického plánu Polárky nakonec dostal titul Jsi tu, Netvore? režiséra Marka Davida z brněnské JAMU. Bude to dobrodružný příběh pro děti od sedmi let o chlapci, který se vyrovnává se smrtí matky.

https://divadlopolarka.cz/

Autor článku: ČTK: tmd, gcm, foto z inscenace Vinnetou