25.05.2021 11:37

Novinky z Divadla F. X. Šaldy

Liberecké divadlo F. X. Šaldy otevírá po nucené odmlce, která trvala téměř rok, opět své brány divákům. A je se na co těšit – ani v zavřeném divadle se totiž nelenilo.

Den, který toužebně očekával každý milovník divadla v zemi, konečně přichází. Poté, co česká vláda schválila plán takzvaného rozvolňování kultury, nebrání už ani opětovnému otevření divadel zhola nic – a to liberecké nebude výjimkou.

„Na otevření divadla pro naše diváky jsme připraveni. První představení, Vražda v Orient expresu, je plánováno již na 26. května,“ potvrdila vedoucí marketingu divadla Michaela Pompová. „V průběhu května a června máme v plánu odehrát celkem patnáct představení, z toho tři české premiéry a dvě světové,“ dodala. Zatímco totiž diváci měli smůlu a do divadla se prostě nedostali, jednotlivé soubory po celou dobu zkoušely a připravovaly.

Naprostou novinkou nejen v Liberci, ale i v celosvětovém měřítku bude hra BURIAN, příběh o libereckém „králi komiků“ z pera Tomáše Dianišky, kterou divadlo uvede 27. května na Malém divadle. Ještě nehraným originálem je i inscenace SEMAFOR, muzikál plný notoricky známých písní Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra. Světová premiéra proběhne 18. června v Šaldově divadle

Kdo by zatoužil po něčem klasičtějším, může od 6. června zhlédnout nové nastudování Shakespearova KRÁLE LEARA s Václavem Helšusem v titulní roli. Pro milovníky opery připravilo divadlo DCERU PLUKU od Gaetana Donizettiho, baletní soubor zase sáhl po LILIOM Ference Molnára. Vše pak doplní známý komorní koncert ve foyer, a to 14. června.

Kromě žhavých novinek budou diváci samozřejmě moci zhlédnout i tituly, které již znají z doby předcovidové – namátkou detektivku Agathy Christie Vražda v Orient expresu nebo komedii Blbec k večeři.

A hrát se bude nejen v libereckém stánku umění, ale i široko daleko v kraji – na svijanský zámek tak divadlo přijede 29. a 30. června se Shakespearovou komedií Mnoho povyku pro nic, v barokní zahradě Bredovského letohrádku na Lemberku soubor činohry uvede 12. srpna komedií Semafor a 14. srpna Moliérovu komedii Školu žen, která v podání liberecké činohry získala ocenění Komedie roku 2015.

Operní soubor vystoupí pod širým nebem 5. a 6. července na hradu Grabštejn, kde v rámci Operního večera zazní árie a sborové scény z oper světových i českých autorů: Lovci perel Georgese Bizeta, Dcera pluku (La fille du Régiment) Gaetana Donizettiho, Trubadúr (Il trovatore) Giuseppe Verdiho, Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany či Rusalka Antonína Dvořáka. Po boku operního sboru Divadla F. X. Šaldy se představí sólisté Lívia Obručník Vénosová, nositelka řady prestižních ocenění, Petra Vondrová, Sergey Kostov a Andrej Shkurhan. Za dirigentským pultem se můžete těšit na mladou dvojici  - Annu Novotnou Peškovou a Martina Buchtu. Čestným hostem večera bude významný český pěvec, basista Luděk Vele, dlouholetý sólista Národního divadla. Během večera vystoupí v jedné ze svých stěžejních rolí, jako Purkrabí v Dvořákově Jakobínovi.

Baletní soubor DFXŠ promění 4. července zahradu Lidových sadů v Liberci v "jazzové" taneční divadlo představením Sluha dvou pánů na motivy stejnojmenné divadelní hry C. Goldoniho.

Divadlo F. X. Šaldy se dále objeví i na nám. Dr. E. Beneše v rámci programu Léto na náměstí, kde vystoupí 25. 8. soubor činohry s komediálním kabaretem Semafor a 26. 8. zazní před libereckou radnicí Symfonický koncert - filmové melodie v podání orchestru DFXŠ.

Poněkud zkrácenou sezonu divadlo zahajuje takříkajíc v novém. Během loňské nucené uzávěrky totiž dostalo zcela novou tvář hlediště Šaldova divadla, takže se diváci mohou těšit i na lepší akustiku. Během tohoto a následujícího léta pak má v úmyslu ještě vyměnit staré sedačky, které slouží více než padesát let, za nové. Do tohoto odvážného podniku se mohou jako mecenáši zapojit i samotní diváci. Více informací o projektu výměny sedaček na webových stránkách https://www.saldovo-divadlo.cz/sedadlo-pro-me-divadlo.

Autor článku: Michaela Pompová, foto z inscenace Burian, autor: Roman Dobeš

Novinky z Divadla F. X. Šaldy

Inscenace

26.09.2022

Soubor 420PEOPLE pořádá v říjnu ve Studiu Maiselovka několik akcí

Pražské Studio Maiselovka, první oficiální prostor souboru současného tance 420PEOPLE, vás v říjnu zve hned na několik kulturních akcí, které pořádá. Ve středu 5. 10. se můžete těšit na IMPRO JAM SESSION IV., taneční improvizované představení s živou hudbou. V pondělky 3., 10. a 17. 10. se pak můžete zúčastnit nové minisérie večerů TALK O TANCI A FILMU s živými hosty, které se budou konat v rámci Festivalu tanečních filmů.

26.09.2022

Kouzelný cirkus se loučí: derniéra inscenace, která byla na repertoáru Laterny magiky 45 let

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.

23.09.2022

Laterna magika vzdává hold inscenaci Kouzelný cirkus oslavnou derniérou

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus, která byla na repertoáru 45 let. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.