26.04.2023 11:59

Novodobá světová premiéra barokní opery Nettuno, e Flora festeggianti na zářijovém Festivalu barokních umění Český Krumlov

Český Krumlov se od 15. do 17. září stane cílem milovníků historické hudby z celé Evropy. Letošní 16. ročník Festivalu barokních umění jim nabídne mimořádný zážitek – světovou premiéru barokní opery Nettuno, e Flora festeggianti. Její autor Antonio Cesti patří k nejvýznamnějším italským operním skladatelům 17. století. Opera zazní v unikátním barokním divadle na českokrumlovském zámku v podání zkušených sólistů, prvotřídního barokního orchestru Hof-Musici pod vedením Ondřeje Macka, v režii Zuzany Vrbové.

Opery Antonia Cestiho (1623–1669) byly provozovány v nejdůležitějších italských hudebních centrech, zejména v Benátkách, Neapoli a Florencii. Cesti se ovšem zapsal také do dějin hudby ve střední Evropě. V letech 1652–1657 byl kapelníkem arcivévody Ferdinanda Karla v Innsbrucku a v letech 1665–1667 zastával prestižní post kapelníka císaře Leopolda I. ve Vídni. Zde zkomponoval svou nejznámější operu, Il Pomo d’Oro. Její provedení u příležitosti císařova sňatku patří k nejznámějším a nejvýpravnějším operním představením 17. století.  Opera Nettuno, e Flora festeggianti měla premiéru 12. července 1666 ve Vídni.

Jméno Antonia Cestiho figuruje ve všech základních pojednáních o dějinách hudby, z jeho rozsáhlého díla je však na dnešních operních jevištích a koncertních pódiích uváděna jen nepatrná část. Naše nastudování Cestiho opery Nettuno, e Flora festeggianti si klade za cíl představit publiku dílo tohoto významného skladatele a zároveň připomenout 400. výročí jeho narození,“ říká Jiří Kiprý, ředitel Festivalu barokních umění.

Festival barokních umění už od roku 2008 v historických prostorech starobylého Českého Krumlova oživuje původní mistrovská díla barokních autorů. Stejně jako před staletími tak mohou dnes opět zaznít tóny dobových skladeb v autentickém provedení. Kromě slavnostní premiéry barokní opery v plně scénickém a výpravném provedení festival přináší i další pozoruhodné hudební události. Součástí programu 16. ročníku jsou árie z oratorií velikána vrcholného baroka Georga Friedricha Händela a oblíbený barokní ohňostroj a barokní iluminace v Letní jízdárně v zámecké zahradě.

http://www.festival.krumlov.cz/


Festival barokních umění Český Krumlov 2023 – program:  

15. 9. Zámecké barokní divadlo, 18.00
Antonio Cesti: Nettuno, e Flora festeggianti
Opera o třech jednáních z roku 1666. Novodobá světová premiéra.
Barokní soubor Hof-Musici, Zámečtí divadelní mašinisté; režie a barokní gestika Zuzana Vrbová, od cembala řídí Ondřej Macek.

16. 9.  Zámecké barokní divadlo, 18.00
Antonio Cesti: Nettuno, e Flora festeggianti
Repríza představení ze dne 15. 9.

16. 9. Letní jízdárna v zámecké zahradě, 21.00 Barokní ohňostroj a barokní iluminace
Theatrum Pyrotechnicum (Český Krumlov)

17. 9. Klášterní kostel Božího Těla a Panny Marie Bolestné, 11.00
Georg Friedrich Händel – biblické náměty
Árie z oratorií velikána vrcholného baroka.

  •           Viktorie Kaplanová Dugranpere – soprán
  •           Jiří Sycha – barokní housle
  •           Ondřej Bernovský – cembalo

17. 9. Zámecké barokní divadlo, 17.00
Antonio Cesti: Nettuno,e Flora festeggianti
Repríza představení ze dne 15. 9.

16.–17. 9. Muzikologická konference

Autor článku: Simona Andělová