13.01.2023 09:31

Novoroční premiéra Z popela v Alfredu ve dvoře je hudební meditací nad společnou fascinací ohněm

Scénografka, ilustrátorka a vizuální umělkyně Tereza Bartůňková připravila spolu s hudebníkem Janem Burianem a umělci Jaroslavem Hrdličkou a Adamem Železným meditativní inscenaci o možnostech ohně, pyrotechniky a šíření zvukových vln v objektovém divadle.

Novoroční sezónu otevře divadlo Alfred ve dvoře 27.1.2023 premiérou výtvarně objektové inscenace Z popela, kde se loutkou stávají chemické a fyzikální procesy. Tvůrci Bartůňková, Burian, Železný a Hrdlička vytvořili inscenaci na základě společné fascinace ohněm. Jejich pokusy v oblasti kinetiky, světelného a zvukového designu vyvrcholily v hypnotický audiovizuální koncert.

„Důležitá je pro mě vždycky zvuková složka, protože ač sama nejsem hudebnice, vnímám zvuk a hudbu jako naprosto zásadní pro navození atmosféry a emocionální přenos mezi obrazem a divákem. Ráda reaguji na zvukovou složku tou vizuální a opačně. Může vzniknout silná emoce, atmosféra, pracuji dost intuitivně. Necháváme na diváky působit audiovizuální vjemy, ať už při vyprávění konkrétnějšího příběhu, nebo tady u Z popela, které bude víc abstraktní.” - komentuje výtvarnice a scénografka Tereza Bartůňková.

Jak název inscenace napovídá, hlavním tématem je pro tvůrce znovuzrození. Cyklus bájného Fénixe, života a divadelních inscenací. „V každé současném výtvoru už je zárodek toho dalšího a tak pořád dokola. O tom je i samotné Z popela, o znovuzrození.” - říká Bartůňková.

Tvůrčí tým Z popela vznikl díky předchozímu projektu Bartůňkové - Voliéra. Oslovila tehdy hudebníka Jana Buriana, spolu s ním začal vznikat koncept nové inscenace a později začali spolupracovat s Adamem Železným a Jaroslavem Hrdličkou.

https://www.alfredvedvore.cz/


Tereza Bartůňková (*1989) je vizuální umělkyně pohybující se v oblasti scénografie, ilustrace, grafiky, fotografie a světelných instalací. Je absolventkou magisterského studia oboru scénografie KALD DAMU. Zabývá se především tvorbou autorských projektů s důrazem na audiovizuální složku. Spolupracuje s předními českými divadly i na menších experimentálních projektech.

Jan Burian (*1976) je hudební skladatel a zvukový designér. Spolupracuje s divadelními, filmovými, výtvarnými i hudebními tvůrci u nás i v zahraničí. Je členem rapové kapely Kyklos Galaktikos.

Jaroslav Hrdlička (*1985) je multimediální umělec, scénograf, performer, animátor, VJ a herní designér. Absolvoval ateliér Nových médií na Akademii výtvarných umění v Praze. Téměř 10 let působil jako scénograf v divadle Archa, například při představení Ordinary People, které bylo v r. 2019 uvedeno na festivalu d'Avignon ve Francii. Jaroslav je spolutvůrce videohry Dark Train, která získala v roce 2016 cenu Hra roku za vizuální stránku. Je VJ kapely Kapitán Demo a člen rapové kapely Kyklos Galaktikos.

Adam Železný (*1986) absolvoval magisterský studijní program na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) v ateliéru Keramika a porcelán. Středem jeho práce jsou alternativní metody výroby keramiky. Fascinován rychlostí exploze a jejími termodynamickými procesy vytvořil sérii experimentálních keramických nádob (Výbuch č. 1–408).

Z POPELA
Premiéra: 27. 1. 2023, Alfred ve dvoře, Praha
Reprízy: 28. 1. 2023

Připravili: Teres Bartůňková, Jan Burian, Jaroslav Hrdlička, Adam Železný

Autor článku: Alexandra Ratajová