06.10.2021 17:48

Novou sezonu Divadla Spejbla a Hurvínka zahájil křest alba

Novou sezonu Divadla Spejbla a Hurvínka dnes v Praze zahájil křest trojalba s názvem Spejbl a Hurvínek Miloše Kirschnera/To nejlepší. Kmotrami se staly herečky Martina Preissová, Zdeňka Žádníková Volencová, Michaela Kuklová a tenistka Lucie Šafářová. Divadlo v sezoně 2021/2022 uvede deset představení pro děti a šest pro dospělé. Mimo jiné to budou letošní novinka Hurvínek a nezvaný host, představení pro dospělé Hotel Spejbl nebo minidivadlo Žerýčku, hop! Novináře o tom dnes informovala ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka Denisa Kirschnerová, která pokračuje v tradici svých rodičů a jejich předchůdců.

Novým uměleckým šéfem je od července herec, scénograf a loutkař David Janošek. „Přál bych si otevřít divadlo spolupráci s autory i divadelními týmy. Je to inspirativní i pro divadlo dovnitř," uvedl.

Příznivci Spejbla a Hurvínka uvidí 27. listopadu speciální mikulášské představení Hurvínkův Mikuláš a 10. prosince vánoční speciál Štědrý den u Spejblů. Příznivci akce Člobrdění s Hurvínkem se v této sezoně dočkají jejího třetího pokračování, v němž se mohou vydat po stopách Josefa Skupy do pražského Břevnova. Více informací k programu se nachází na stránkách divadla.

Nahrávka Spejbl a Hurvínek Miloše Kirschnera/To nejlepší je vybavena dvacetistránkovým biografickým bookletem plným mnohdy neznámých fotografií a vzpomínek. „Jde o výběr těch nejoblíbenějších dialogů, ale sáhli jsme také do našeho divadelního archivu. A tak poprvé zazní nejen záznam představení Pavla Gryma Ještě jeden Hurvínek, ale i třeba Golem, který se nevešel na legendární desku Hurvínkova strašidýlka," podotkla Kirschnerová.

Loutkový Spejbl loni oslavil sté narozeniny. Divadlo na jeho počest vydalo CD a připravilo výstavu Spejbl 100. Loutka byla vyrobena v roce 1919, první vystoupení se konalo o rok později na podzim. Divadlo Spejbla a Hurvínka proto slavilo sté narozeniny oba roky. Divadlo bylo založeno v roce 1930. Předtím autor prvních loutek Josef Skupa působil na amatérské scéně. Divadlo se časem rozšířilo o tři další postavy, Máničku, bábinku a psa Žeryka a vystřídalo se u nich několik hlasů a autorů. Za dobu své existence se postavičky Spejbla a Hurvínka představily ve 34 zemích. Mezi jedno z ocenění divadla patří i cena Thálie za celoživotní mistrovství v oboru loutkového divadla.

Hurvínek letos oslavil 95 let od chvíle, kdy se po boku svého přemoudřelého a často zmateného tatínka poprvé objevil na pódiu. Podle divadla má Hurvínek několik tatínků. Josef Skupa ho uvedl na divadelní prkna a proslavil v celé zemi, Miloš Kirschner mu vtiskl novější charakter a proslavil po světě. Martin Klásek navázal na oba předchozí a udělal z Hurvínka současného kluka. Od roku 2017 s ním začal alternovat jako zatím poslední Ondřej Lážnovský.

Plzeňský loutkoherec Skupa vystupoval se Spejblem od roku 1920 a místo stávajícího Kašpárka mu za partnera o šest let později připravil zmenšenou podobu jeho samého, Hurvínka. Objevil se poprvé ve hře Počestný dům, nejprve neměl být Spejblovým synkem, ale postupně se tak stalo. Mánička, která skupinu doplňuje, letos slaví 91 let. V 70. letech tvůrci přidali paní Kateřinu.

https://spejbl-hurvinek.cz/

Autor článku: ČTK: jir, jw