02.09.2016 11:44

Novou sezonu otevře Městské divadlo Brno Dürrenmattem

Novou sezonu otevře Městské divadlo Brno premiérou groteskní komedie Friedricha Dürrenmatta s názvem Frank V. Premiéra inscenace bude o nadcházejícím víkendu. První nastudované dílo nové sezony dnes divadelníci představili novinářům.

Dürrenmattovo představení s podtitulem Komedie soukromé banky považují odborníci za jedno jeho nejlepších děl. "Švýcarský dramatik zastával názor, že je-li úkolem divadla vyslovovat se ke stavu světa, pak je pro současnost vhodná už jen forma komedie, případně grotesky," uvedla mluvčí divadla Lenka Pazourková.

Téměř groteskně vznikla i samotná hra. Dürrenmatt byl osloven, jestli by nenapsal s hudebním skladatelem Paulem Burkhardem kantátu k jubileu curyšské Činohry. Byl to právě skladatel, kdo nabídl základní myšlenku: historii banky.
Dürrenmatt pak s velkou ironií a šibeničním humorem ve hře zobrazil praktiky a morálku jednoho soukromého peněžního ústavu. Banka Franka V. je svérázný podnik. Peníze, které do ní zákaznici vloží, už nikdy v životě neuvidí. Realizuje se zde také zásada neuzavřít ani jeden poctivý obchod. Podvádí se tu, okrádá, ba i vraždí jako na běžícím pásu.

Režie slavného díla se v Městském divadle Brno ujala Hana Burešová. Jako herci se představí Jan Mazák, Alena Antalová, Igor Ondříček nebo Radka Coufalová. Premiéra se koná 10. a 11. září na Činoherní scéně divadla.

http://www.mdb.cz/ 


Autor článku: ČTK: vrn

Novou sezonu otevře Městské divadlo Brno Dürrenmattem