12.04.2012 14:24

Nový konkurz na ředitele ND vypíše ministerstvo koncem dubna

Nejdříve koncem dubna znovu vypíše ministerstvo kultury výběrové řízení na nového ředitele Národního divadla (ND). To dosavadní, vyhlášené v polovině února, ve středu zrušilo. Přitom termín k zaslání přihlášek končil právě dnes.

"Důvodem byl profesně-personální audit ve Státní opeře a Národním divadle, který bude ukončen 26. dubna. Teprve poté se s výsledky seznámí ministryně kultury Alena Hanáková a doplní některá kritéria na nového šéfa," řekla dnes ČTK mluvčí ministerstva Markéta Ševčíková. Hanáková je podle ní přesvědčena o tom, že doplnění podmínek a další konzultace s odborníky otevřou větší prostor pro výběr nejvhodnějšího kandidáta.     "Dosud podané přihlášky zůstanou v anonymitě, uchazeči je budou moci dopracovat, ale musí je znovu podat," dodala mluvčí. V souvislosti s konkurzem ministerstvo zveřejní obsazení výběrové komise, která bude doplněna o nové členy. Ministerstvo chce podle ní vyzvat nejhlasitější oponenty, kteří podmínky řízení kritizovali, aby se výběru zúčastnili. Nelíbilo se jim, že v komisi mají usednout i cizinci, kteří nemají s českým prostředím zkušenosti.    

Podle původních podmínek měli kandidáti na nového šéfa ND předložit svou představu řízení a rozvoje české první scény včetně záměru financování, a to v návaznosti na koncepci transformace ND a Státní opery, která byla letos k 1. lednu s českou první scénou sloučena. Transformace v letech 2012 až 2015 zachová uměleckou samostatnost orchestrů a sborů obou institucí, počítá se spojením baletů a sólistů obou scén.     Současnému řediteli ND Ondřeji Černému, který stojí v čele české první scény od roku 2007 a konkurzu se zúčastní, vyprší mandát 31. března 2013. Ministerstvo předpokládá nástup nového ředitele nejpozději 1. dubna 2013. Teoreticky to znamená, že by to Černého mandát mohlo zkrátit, nový ředitel by podle podmínek mohl nastoupit kdykoliv po zvolení.    

Výběrové řízení připomínkovala i rada Národního divadla. Podle zápisu, který má ČTK k dispozici, její členové kritizovali, že konkurz byl vypsán pozdě, neboť dramaturgické plány musí být připraveny s velkým časovým předstihem. V zahraničí je vybrán a posléze jmenován nový ředitel většinou s předstihem dva roky, což zamezuje různým neblahým překrytím a sporům.    
Podle nich by měl konkrétní kroky transformace Státní opery do celku ND dokončit současný ředitel, který ji připravil a zahájil; je k tomu nejlépe kvalifikován. Členové rady ND doporučili, aby počátek funkčního období nového ředitele byl stanoven na rok 2015. Za výhodu považují, že v té době končí funkční období uměleckých šéfů jednotlivých souborů, čímž by měl nový ředitel prostor k obsazení klíčových míst v duchu vlastní koncepce.

Autor článku: ČTK: Jiří Borovička, pba

Nový konkurz na ředitele ND vypíše ministerstvo koncem dubna