15.09.2006 00:00

Nový šéf Národního divadla Mrzena se dohodl s šéfy činohry a opery na přípravě příští sezony

Praha 15. září (ČTK) - Jan Mrzena, pověřený ministrem kultury Martinem Štěpánkem řízením Národního divadla v Praze, neplánuje velké personální změny ve vedené této scény. Sešel se během uplynulých dvou dnů se šéfy činohry a opery a jak řekl ČTK, dohodli se na pokračování spolupráce. "Připravujeme sezonu 2007/2008, život se nezastavil a sezona musí být do konce kalendářního roku připravena," uvedl.

"Personální změny budu dělat pouze tam, kde narazím na to, že byla v poslední době nějaká zásadní pochybení, například pokud byl někde porušen zákoník práce či zjistí-li se ještě něco v souvislosti s hloubkovou kontrolou ministerstva," uvedl Mrzena. Tuto zatím nezveřejněnou zprávu uvádí ministr kultury jako důvod odvolání ředitele ND Daniela Dvořáka.

"Divadlo má určitou setrvačnost a kontinuita musí být zachována. Případné zásadnější personální věci musí zůstat na řediteli, který vzejde z výběrového řízení s plnohodnotným mandátem," uvedl.

Sám zatím o tom, že se do konkurzu přihlásí, neuvažuje. Ministerstvo chce konkurz vyhlásit v druhé polovině září. "Nemám o této věci informace a ani se o ně v tuto chvíli nezajímám," řekl k tomu pověřený ředitel. Ani Dvořák zatím není rozhodnut, čeká na podmínky konkurzu.

Mrzena se nyní s lidmi z vedení divadla schází a ptá se jich, zda v tuto chvíli mají zájem setrvat, nebo ne. "Potom bych byl postaven před řešení těchto věcí, určitá řešení v hlavě mám," uvedl.

Na právě začínající sezoně by podle Mrzeny neměla být změna ve vedení scény vidět; ihned po odvolání Dvořáka však například šéf činohry Michal Dočekal vyjádřil v tomto smyslu obavy. "Do sezony, která začíná, není možné zasahovat. Prakticky všechna představení jsou termínově zasazena," řekl Mrzena, který sám sebe žertem označuje jako "podzimního krále".

Kvůli výsledkům kontroly chtěl Dvořáka odvolat již bývalý ministr kultury Vítězslav Jandák. Ten jej nakonec v červnu potrestal snížením odměn.

Ministerstvo výsledky kontroly nezveřejnilo a Štěpánek to podle svého dnešního vyjádření v tisku ani neplánuje. "Je to na nich, já se zprávou pracuji jako s faktickým materiálem, který musím nějak 'zúřadovat', jakkoli toto slovo zní z ústa ředitele divadla zvláštně," řekl Mrzena. Počítá, že náprava věcí kritizovaných zprávou si vyžádá i systémové změny.

Dvořák byl sice z funkce odvolán, avšak pracovní poměr mu skončí až za tři měsíce. Mrzena však nepočítá, že by mu nabídl možnost dalšího angažmá.

Dvořák stále důvody svého odvolání odmítá. Ke spolupráci s Mrzenou při přebírání divadla uvedl, že neví, proč by měl dávat dosazenému nástupci své know-how. "Já jsem divadlo dovedl k výsledkům, které považuji za pozitivní a za dobré. Je na panu Mrzenovi, aby dokázal, že je lepší ředitel než já, že je namístě, aby byl tam, kde je v tuto chvíli," řekl Dvořák, který podle svých slov ve svých pracovních scénografických projektech pokračuje. Pokud ho však Mrzena požádá a on mu to bude moci splnit, tak to prý rád učiní.

Markéta Horešovská bor mal

Autor článku: ČTK