21.12.2021 15:06

Nový web Planetka Spejbla a Hurvínka spuštěn

Po několikaměsíčním úsilí je modernizace webových stránek Planetka Spejbla a Hurvínka ukončena a nový web na nové adrese www.spejbl-hurvinek.eu spuštěn. Technologie se od doby vytvoření původních stránek hurvinkuv.pinknet.cz dostaly na zcela jinou úroveň a pokud neměl tento unikátní projekt komplexně mapující dnes již více než stoletou historii našeho kulturního fenoménu skončit, bylo nutné stránky kompletně přepracovat. Původní web, jehož první verze byla spuštěna již před dlouhými 20 lety, přestože byl v průběhu času výrazně upravován, již nevyhovoval současným požadavkům ani moderním trendům. Nový web je nejenom plně responzivní (přizpůsoben mobilům a tabletům), ale zejména je zpracován databázovým způsobem, což ocení uživatelé u nejdůležitějších sekcí, kterými jsou divadelní premiéryaudionahrávkyvideopořady a nejrůznější publikace. Ty mají návštěvníci nově možnost detailně filtrovat podle mnoha kritérií a cíleně tak vyhledávat jen zájmové informace. V audiosekci tak například snadno zobrazíte jen německé LP desky z období let 1970 až 1988 namluvené Milošem Kirschnerem, publikace zase jedním kliknutím rozdělíte třeba dle typu tiskoviny, divadelní hry pak třeba podle zaměření.

A co na novém webu najdete? V audio sekci na vás čeká 375 různých nahrávek gramofonových desek, MC kazet, CDček, ale i fonokaret, které byly o roku 1929 do dnešních dnů vydány, a to včetně všech detailů vážící se k danému nosiči. Video část nabízí 356 TV pořadů, DVD, VHS či internetových pořadů, opět včetně všech známých podrobností. Databáze divadelních her včetně detailů o autorech a obsahu her, případě i fotek, čítá 283 záznamů. Tiskovin nejrůznějšího typu od dětských či faktografických knih, přes časopisy až po propagační letáky na novém webu najdete 156. Téměř tisícovku fotek obsahuje galerie z divadelních představení a další budou postupně přibývat. Aktualit neboli zpráviček z každodenního dění okolo S+H najdete na webu 433, přičemž nejstarší je 1.5.2004. Více než stovka plakátů, podobný počet divadelních programů a bezmála dvoustovka pohlednic doplňuje sběratelskou část. Nechybí ani přehled desítek dalších sběratelských předmětů s tématikou S+H, všechny doprovázené fotografiemi.

Web za přispění několika málo dobrovolníků uvedl v život Kamil Malát, programátorsky jej na míru vytvořil Jan Čepelák. Na jeho modernizaci se dotačně spolupodílel odbor kultury Magistrátu Hlavního města Prahy; žádost o finanční podporu zaštítila ředitelka Divadla S+H Denisa Kirschnerová.

Autor článku: Kamil Malát, převzato z: http://www.spejbl-hurvinek.eu/