15.02.2019 08:21

Novým hudebním ředitelem opery Národního divadla moravskoslezského bude Marek Šedivý

Dirigent Jakub Klecker ukončí v červnu 2020 své působení na postu hudebního ředitele souboru opery Národního divadla moravskoslezského. Ve své poslední ostravské sezóně, kterou nyní připravuje, nastuduje hned na jejím začátku novou inscenaci Rusalky Antonína Dvořáka.

Novým hudebním ředitelem opery NDM pak bude od sezóny 2020/2021 Marek Šedivý, který je aktuálně hlavním hostujícím dirigentem Symfonického orchestru Českého rozhlasu a v letech 2016–2018 byl šéfdirigentem Slezského divadla Opava. V Ostravě už se představil úspěšným nastudováním opery Bouře Zdeňka Fibicha, jejíž záznam pořídil Český rozhlas. V příští sezóně připraví s orchestrem opery NDM  ještě jako host Maškarní ples Giuseppa Verdiho a zároveň se už bude podílet na přípravě dalších operních sezón NDM.

Velmi si vážím dosavadní úspěšné spolupráce s dirigentem Jakubem Kleckerem. Chápu a respektuji, že chce přijmout další výzvy, které se před ním otevírají. A věřím, že spolupráce s Markem Šedivým je zárukou dalšího kontinuálního růstu a rozvoje našeho ostravského operního souboru,“ řekl ředitel NDM Jiří Nekvasil.

Dirigent Marek Šedivý (nar. 1987 v Praze) je od sezóny 2018/2019 hlavním hostujícím dirigentem Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Spolupracuje s dalšími špičkovými orchestry, mj. s Českou filharmonií nebo Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK.

V letech 2016–2018 byl šéfdirigentem Slezského divadla Opava, spolupracoval se Státní operou Praha a již také s Národním divadlem moravskoslezským.

V sezóně 2012/2013 byl na doporučení šéfdirigenta České filharmonie Jiřího Bělohlávka angažován jako asistent dirigenta v inscenaci Wagnerovy opery Tristan a Isolda v Canadian Opera Company Toronto. V lednu 2015 natočil pro firmu Sony dva klavírní koncerty (č. 1 a 4) Ludwiga van Beethovena s čínskou klavíristkou Fang Yuan a BBC Symphony Orchestra.

Marek Šedivý je absolventem Pražské konzervatoře a Hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze v oboru dirigování.
Podrobněji na www.mareksedivy.cz

Autor článku: Šárka Swiderová