15.01.2007 00:00

Novým ředitelem Národního divadla bude Ondřej Černý

Praha 15. ledna (ČTK) - Novým ředitelem Národního divadla v Praze bude dosavadní šéf Divadelního ústavu Ondřej Černý. Ministryně kultury Helena Třeštíková tak rozhodla poté, co vyslechla doporučení výběrové komise, jejíž členové posoudili projekty pěti uchazečů o tuto funkci.

Třeštíková novinářům oznámila, že komise vybrala Černého jako jednoznačně nejúspěšnějšího kandidáta. Ze čtrnáctičlenné komise se pro něho vyslovilo 13 lidí, jeden nehlasoval. "Rozhodla jsem se toto jasné a nezpochybnitelné doporučení výběrové komise akceptovat," řekla ministryně. Uvedla, že se v příštích dnech setká jak s dosavadním pověřeným ředitelem divadla Janem Mrzenou, tak s Černým, aby se společně dohodli na předání funkce.

Zářijové odvolání ředitele Národního divadla Daniela Dvořáka bývalým ministrem kultury Martinem Štěpánkem vyvolalo rozkol mezi soubory české první scény. Tento krok odsoudili členové činohry s částí baletního souboru, zatímco operní soubor a odborová organizace zastupující neumělecké složky divadla podporovaly Mrzenu. Ten odvolal Dvořákova spolupracovníka a šéfa opery Jiřího Nekvasila.

Také Mrzena se zúčastnil konkurzu. "Já jsem byl na nějaké startovní čáře a v tom cíli byl dříve někdo jiný. Já si myslím, že je to tak v pořádku," řekl v rozhovoru pro televizní zpravodajskou stanici ČT24. Podle Mrzeny byl konkurz transparentní.

Náměstek ministryně Adolf Toman, který byl předsedou komise, řekl, že Černého koncepce bude zveřejněna na internetových stránkách ministerstva kultury. I se třemi povolenými dotazy novinářů trval dnešní briefing Třeštíkové necelé čtyři minuty.

Součástí koncepce a projektu, který Černý do konkurzu předložil, jsou jména šéfů tří souborů divadla. "Nechávám si dva současné, tedy Michala Dočekala v čele činohry a Petra Zusku v čele baletu. Jejich první funkční období bylo úspěšné a domnívám se, že na tom není třeba nic měnit. Národní divadlo je třeba stabilizovat - proto by změny neměly být tak časté," řekl Černý ČTK.

Do čela operního souboru počítá s dvaatřicetiletým Jiřím Heřmanem. "Je to režisér evropského formátu a zároveň osobnost koncepční a týmová, člověk, se kterým má opera české první scény perspektivu. Přichází s týmem, jehož součástí je i dnešní pověřený šéf opery Zdeněk Harvánek. Pevně věřím, že s námi bude pracovat dál," dodal Černý.

Leitmotivem jeho koncepce je proměna Národního divadla jakožto jednoho celku v celky autonomní. Podle koncepce by opera, činohra a balet měly fungovat s větší samostatností. "Národní divadlo je instituce, tradice, fenomén a zastřešení, ale samo o sobě divadlo neprodukuje - to činí tyto tři soubory," řekl Černý.

"Spoléháme na správné rozhodnutí paní ministryně, ale komentovat výběr nového ředitele je dnes předčasné, neznáme ještě ani jím navrhovanou koncepci," řekl ČTK Zdeněk Harvánek pověřený dočasně po Nekvasilovi vedením operního souboru. Nechtěl ani spekulovat o tom, jestli výsledek konkurzu uklidní rozjitřenou situaci v divadle.

Ondřej Černý se narodil 1. října 1962 v Praze. Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy vystudoval obory knihovnictví a vědecké informace a divadelní a filmová věda. Působil jako divadelní kritik, překladatel z němčiny a kulturní manažer. Jeho otec, divadelní kritik a teoretik Jindřich Černý, byl ředitelem Národního divadla v letech 1991 až 1993.

Jiří Borovička veb jnd rot

Autor článku: ČTK