27.08.2020 10:13

Novým ředitelem Slováckého divadla bude Jaroslav Bartoš

Novým ředitelem Slováckého divadla v Uherském Hradišti bude s účinností od 1. září Jaroslav Bartoš. Do funkce jmenovala rada města. V tiskové zprávě to ČTK sdělil mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma. Město je zřizovatelem divadla.

Dvaačtyřicetiletý Bartoš nahradí Michala Zetela, který funkci ředitele opouští na vlastní žádost po pěti letech.

Nástupce Zetela vzešel z výběrového řízení. Původně byl stanoven termín pro podání přihlášek do konce března, kvůli pandemii koronaviru jej však hodnotící komise posunula až do 30. června. Do výběrového řízení se nakonec přihlásilo sedm uchazečů, pohovory s nimi absolvovali členové komise 18. srpna.

Z vyjádření starosty Stanislava Blahy (ODS) vyplývá, že Bartoš ve výběrovém řízení zvítězil zcela jasně. "Vzhledem k tomu, že od letošního roku v divadle působí umělecký šéf (Lukáš Kopecký), jsme do funkce ředitele Slováckého divadla hledali především manažera. Člověka s výbornými řídicími, komunikačními a manažerskými schopnostmi. Doporučení výběrové komise i rozhodnutí rady města byla v případě pana Jaroslava Bartoše jednomyslná," uvedl starosta.

Naposledy Bartoš, který je absolventem Vysokého učení technického v Brně, působil jako jednatel a ředitel společnosti Premium development. Slovácké divadlo považuje za regionálního kulturního lídra s velkou diváckou základnou, kterou chce udržet a navíc vychovat novou generaci diváků. Propaguje dlouhodobou prosperitu divadla, avizoval také snahu řešit otázky existence Slováckého divadla v současných prostorách, tedy pronajaté budově sokolovny.

Podle zástupců města plánuje Bartoš změny ve schématu organizační struktury divadla a zejména jeho ekonomiky a financování. Opatření, která plánuje uvést do praxe, by měla vést ke zvýšení soběstačnosti divadla. Chce navázat na práci předchozích ředitelů Igora Stránského a Michala Zetela, aby byla zachována kontinuita dramaturgického plánu a zároveň kvalita realizačního týmu Slováckého divadla.

Záměr skončit v křesle ředitele divadla oznámil Zetel loni na podzim. Uvedl tehdy, že jde o jeho vlastní rozhodnutí. "Rozhodl jsem se, že asi chci dělat ještě trošku jiné věci, a plánuji návrat na Janáčkovu akademii múzických umění, kde bych chtěl rozšířit svoji působnost. A samozřejmě taky bych se chtěl více věnovat režii na volné noze," řekl loni v listopadu Zetel. Ředitelem Slováckého divadla, které eviduje každoročně zhruba 8000 předplatitelů, byl od září 2015.

foto: Mercy from Wikimedia Commons

Autor článku: ČTK: chv, kš