10.04.2022 09:56

NT Live v kinech znovu ožívá magickou adaptací novinky z fantaskního světa Jeho temných esencí

Do českých kin se vrací pravidelný cyklus přenosů britského divadla NT Live. Ve čtvrtek 13. dubna se v pražském kině Aero konečně představí i novinka Kniha prachu – La Belle Sauvage. Její hlavní hvězdou je tentokrát sám autor knižní předlohy Philip Pullman, tvůrce mnoha cenami ověnčené trilogie Jeho temné esence. Právě do jejího fantasy světa plného tajemství, nebezpečí a přátelství se vrací úvodní díl nové trilogie Kniha prachu, který se odehrává dvanáct let před začátkem Jeho temných esencí. Na magické představení v režii zkušeného Nicholase Hytnera tak mohou zavítat fanoušci Pullmanovy fantazie i naprostí nováčci – příběh tu totiž teprve začíná. Záznam pořízený během premiérového uvedení inscenace v londýnském divadle Bridge je opatřen českými titulky.

Návrat divadelní magie

Režisér Nicholas Hytner, bývalý šéf National Theatre a nynější ředitel divadle Bridge, je k adaptaci Pullmanovy obsáhlého románu ten pravý. Právě on totiž v Národním divadle v roce 2003 inscenoval dvoudílnou verzi trilogie Jeho temné esence s Annou Maxwell Martin a Dominicem Cooperem v hlavních rolích a na jeho průlomovou inscenaci se vzpomíná dodnes. Knihy tehdy do podoby hry přepsal Nicholas Wright, věrným divákům NT Live známý jako autor Světla v pohybu. Nyní Hytner oslovil dramatičku a spisovatelku Bryony Lavery, která své adaptátorské schopnosti prokázala například v inscenaci NT Ostrov pokladů. Stejně jako tato produkce, i La Belle Sauvage ohromuje svou velkolepou scénou a využitím všech divadelních iluzí k tomu, aby se diváci přenesli do magického prostředí, v němž se zvedá bouře i nebezpečí. Osud lidstva je opět úzce spojen s osudem Lyry, v tomto příběhu pouhého šestiměsíčního miminka, o něž se musí postarat dvě jedenáctileté děti. I na divadle všechny lidské postavy doprovázejí jejich daemoni, tedy jejich duše ve formě zvířete ztvárněného pomocí loutek.

Nové bestsellery ze známého světa

Jeho temné esence, které poprvé vyšly v letech 1995 až 2000 a byly přeloženy do čtyřiceti jazyků, se v posledních letech připomněly úspěšným seriálem HBO s Jamesem McAvoyem a Ruth Wilson, jehož závěrečná řada nyní vzniká. Novou trilogii započalo vydání La Belle Sauvage v roce 2017, druhý díl Tajné společenství následoval o dva roky později, na ten třetí stále čekáme. I nové romány se staly bestsellery oceňovanými také kritikou. „Cítil jsem, že ještě mám co vyprávět. Že když jsem si vybudoval pozici vůči organizovanému náboženství, mohl jsem se nyní zaměřit na jiné věci, které mě zajímají. Chtěl jsem vědět víc o Lyře, chtěl jsem vědět o dalších postavách, které zatím byly jen v dálce, ale já si je oblíbil,“ vysvětloval Philip Pullman časopisu Time, proč se ke svému nejslavnějšími dílu vrátil.

„Stejně jako před skoro dvaceti lety, i nyní Hytner předvádí kouzelnický cit pro proměnu Pullmanova rychlého fantazijního vyprávění v divadelní poklad. Jeho navýsost elegantní inscenace je rozsáhlá, ale nikdy neukázněně divoká a její scénografie oslňuje, ale nepohlcuje příběh. … Postavy nepůsobí ploše a mají zajímavé intelektuální komplikace. Představení je dokonce duchaplnější než Pullmanova kniha.“
Arifa Akbar, The Guardian

www.ntlive.cz | www.vicnezfilm.cz

KNIHA PRACHU – LA BELLE SAUVAGE | středa 13. dubna 2022 | Kino Aero (Praha)

Autor článku: Sabina Coufalová

NT Live v kinech znovu ožívá magickou adaptací novinky z fantaskního světa Jeho temných esencí

Zahraniční divadlo

23.03.2023

Balet Národního divadla moravskoslezského zatančí o víkendu na prestižním festivalu v Německu a v květnu v Izraeli

Inscenaci Rossiniho karty uvede soubor baletu Národního divadla moravskoslezského o tomto víkendu 2x na festivalu Tanztage v německém Oldenburgu. Se stejným programem vyrazí koncem dubna do Izraele – tam od 2. do 7. května postupně odehraje šest (!) představení ve třech divadlech: čtyři v Tel Avivu a po jednom v Haifě a v Jeruzalémě.

22.03.2023

Kyliánův taneční archív získal do svých sbírek unikátní soubor osobních dopisů a kreseb Marcela Marceaua

Prostřednictvím českého choreografa Jiřího Kyliána získal Kyliánův taneční archív unikátní soubor osobní korespondence, kterou si mezi lety 1962–1974 a 2004–2005 vyměnil světoznámý francouzský mim Marcel Marceau se svou kolegyní, múzou a manželkou Ellou Jaroszewiczovou.

21.03.2023

Dnes začínají světové svátky divadla pro malé i velké

Na právě začínající týden již tradičně připadají oslavy divadelního umění. Světový den divadla se od roku 1962 každoročně slaví 27. března. Předchází ho Světový den divadla pro děti a mládež, pro který byl zvolen 20. březen, a Světový den loutkářství, který připadá na 21. března. Iniciátory oslav jsou mezinárodní nevládní divadelní organizace přidružené k UNESCO, které každoročně připravují poselství k těmto divadelním svátkům