23.04.2020 11:27

O čem se hovoří a píše v zahraničním divadle

K uvádění klasických či současných her tematizujících a participaci umělců na „redefinici a rekonfiguraci společenské smlouvy v důsledku pandemie SARS-CoV-19“ vyzvala tento týden ikona amerického divadla Richard Schechner v rámci „Segal Talks“. Cyklus rozhovorů s významnými zástupci scénických umění inicioval Frank Hentschker, ředitel newyorského univerzitního divadla Martin E. Segal Theater Center, a z perspektivy umělců z celého světa se v něm hovoří o politických i společenských důsledcích epidemie a divadelní či taneční tvorbě v čase sociálního odstupu. Mezi dalšími hosty programu na tento týden byli a jsou například umělecký ředitel NT Gent Milo Rau nebo chilský dramatik Guillermo Calderón. Rozhovory probíhají online každý pracovní den v poledne newyorského času.

Po informacích o zrušení řady významných evropských divadelních festivalů, jako je Festival Avignon, Edinburgh Festival Fringe nebo Kunstenfestival des Arts v Bruselu, přišla zpráva i o zrušení festivalu současné německojazyčné dramatiky Stücke – Mülheimer Theatertage. Jako náhradu nabídne festival od 16. do 24. května týdenní program „Autoři a autorky v síti“, který bude obsahovat krátké filmové portréty, rozhovory, čtení a úryvky z inscenací současných dramatiček a dramatiků. Do digitálního prostoru se přesunuje také tradiční překladatelská dílna současné německé dramatiky, kterou při festivalu organizuje německé centrum ITI.

Na téma pandemie se již píší také nové divadelní hry. Chorvatský portál drame.hr ve spolupráci s Asociací divadelních autorů a scénáristů, odborným časopisem Kazalište a chorvatským střediskem ITI inicioval projekt Monovid-19, do nějž se zapojilo 19 chorvatských dramatiků. Jejich monology se zaměřují nejen na proměnu každodenních zvyků a vztahů, ale také sociálního a politického systému, k němuž nás donutilo několik týdnů života s pandemií SARS-CoV-19. Portál drame.hr uveřejňuje každý týden jen z monologů, které budou následně publikovány také v časopise Kazalište.

S podobnou myšlenkou přišlo již v březnu irské The Abbey Theatre, které v projektu „Dear Ireland“ v zájmu zachování kontinuity umělecké tvorby přizvalo  50 autorů převážně z Irska a vybraných dalších zemí k celonárodní konverzaci na témata čím chceme být jeden druhému, jak má vypadat naše společnost, čemu věnujeme málo pozornosti, kam směřujeme. Monology vzniklé  v rámci tohoto projektu ztvární postupně 50 irských herců. Výsledná díla budou ke zhlédnutí na YouTube kanálu divadla od 28. dubna do 1. května. Mezi umělci, kteří se do projektu zapojili, je například i u nás uváděný dramatik Enda Walsh.

Zpracovala Martina Pecková Černá