02.07.2012 14:54

O funkci ředitele divadla v K. Hoře by se mohl ucházet bývalý šéf

O funkci ředitele Tylova divadla v Kutné Hoře by se mohl ucházet jeho dosavadní šéf Pavel Žur, kterého minulý týden odvolali městští radní. Nelíbilo se jim, že dlouhodobě sedí na dvou židlích - kromě kutnohorského divadla řídí i jablonecké. Problém měl vyřešit do konce června, což se nestalo. Proto ho radnice odvolala a hledá za něj náhradu. Žur dnes nevyloučil, že se do konkurzu na nového ředitele kutnohorského divadla znovu přihlásí.

"Nikdy neříkejte nikdy. Život je v tomto směru maximálně otevřený," řekl Žur ČTK. Řízením divadla byla dočasně pověřena Veronika Lebedová, nové výběrové řízení by mělo být vyhlášeno po prázdninách.
Radní vysvětlili Žurovo odvolání skutečností, že nesplnil požadavek, kterým loni podmínili jeho nástup do funkce. A to, že skončí s funkcí ředitele jabloneckého divadla. Původně měl souběh funkcí vyřešit do letošního ledna, radní mu pak termín prodloužili do konce června.
Žur ČTK řekl, že požadavek města nemohl splnit z "morálních důvodů". Blíže to odmítl vysvětlit. Uvedl pouze, že tento problém nesouvisel s Kutnou Horou. "Neměl jsem některé věci vyřešeny a to byly ty důvody, pro které jsem nemohl splnit podmínky, které požadovala Kutná Hora," uvedl. Starosta Ivo Šanc (Šance pro Kutnou Horu) nedávno uvedl, že radnice byla s prací ředitele spokojena.

S myšlenkou vybudovat v Kutné Hoře divadlo přišel už v 19. století zdejší rodák, dramatik a spisovatel Josef Kajetán Tyl (1808 až 1856). Stavět se ale začalo až v roce 1931 a otevřelo se o dva roky později. Kromě hlavního sálu je v něm také loutková scéna.
Budova nejdřív sloužila Ochotnickému spolku Tyl, který ji využívá do současnosti. Vlastní soubor divadlo nemá. Organizuje vystoupení profesionálních i amatérských souborů, koncerty, taneční pořady pro děti i dospělé, pořádá přehlídky, soutěže, festivaly.

Autor článku: ČTK: khj, hj

O funkci ředitele divadla v K. Hoře by se mohl ucházet bývalý šéf