21.03.2007 00:00

O Thálii se v činoherní oblasti utkají Kňažko, Prachař a Krajčo

Praha 21. března (ČTK) - Spolu se slovenským hercem Milanem Kňažkem (za výkon ve hře Picasso v pražském Divadle Ungelt) byli na prestižní ceny Thálie v činoherní oblasti nominováni také David Prachař a Richard Krajčo. Prvního si všimla porota v pražské Viole, kde exceluje ve strhujícím příběhu Novecento s podtitulem Magické piáno. Krajčo jim konkuruje rolí Richarda III. na jevišti Stavovského divadla. Laureáti budou vyhlášeni 24. března v Národním divadle v Praze.

"Můj vztah k muzice je kladný, ale protože jsem v oblasti hudby vlastně amatér, mám velkou radost, že mohu ve Viole hrát s vynikajícím jazzovým pianistou Emilem Viklickým. Já hraju na saxofon," řekl Prachař ČTK ke strhujícímu příběhu geniálního muzikanta. Původně byl prý text určen trumpetistovi, ale protože měl doma altsaxofon a hraje na něj, režisérka Lucie Bělohradská přistoupila na změnu.

"Uvědomuji si, že jsem trochu drzý, ale nic jiného jsem dělat nemohl. A tak zatímco já se stydím při hraní, Viklický, který má ve hře několik vět, se stydí při mluvení, protože má prý neznělý hlas," uvedl Prachař. Pak ale zjistil, že hlas muže u klavíru je úplně v pohodě.

"Znám spoustu herců, jejichž hlas je ještě víc neznělý - a přesto dobře hrají divadlo," dodal herec s tím, že se vlastně při reprízách oba navzájem léčí. Viklický ho vyvádí z jeho muzikantských a on jeho naopak z hereckých mindráků.

Richard Krajčo, který minulý víkend exceloval nejprve jako moderátor, a pak i se svou kapelou Kryštof jako držitel tří hudebních cen Anděl, dostal v činohře české první scény velký úkol. "Je to mimořádně těžký kabát, předpokládám, že ho na sobě budu mít až do derniéry," řekl Krajčo ČTK. Cítí velkou zodpovědnost k celému souboru, k Národnímu divadlu i k důvěře, kterou mu svěřil šéf činohry Michal Dočekal.

Odborná porota cen Thálií v nominaci upozornila, že Krajčo pojal svého shakespearovského jmenovce jako monstrózního zloducha pokřiveného na těle i na duši, ale i jako charismatickou osobnost, která při bezskrupulóznosti, s jakou se dere k moci, dokáže ukázat neméně přitažlivou a o to nebezpečnější tvář zla.

Jiří Borovička mkv

Autor článku: ČTK