30.07.2020 18:53

O venkovní představení divadel je zájem, koronaviru navzdory

Pražská divadla zatím neplánují měnit nebo rušit připravovaná představení na venkovních scénách, a to i přes situaci s koronavirem. Podle zástupců divadel je o představení zájem. Do konce léta mohou diváci navštívit představení pod širým nebem například na Letní scéně divadla Ungelt či na střeše Galerie Harfa, k sehnání jsou ještě lístky i na Letní shakespearovské slavnosti.

Nachystaná venkovní představení plánuje beze změn uvést například soubor Kašpar z Divadla v Celetné. Soubor začal hrát už v květnu po konci karantény a představení pod širým nebem hraje v létě po celém Česku. Na Kašperku uvede 3. srpna ve venkovní premiéře Shakespearova Macbetha, od 8. srpna vyráží po Česku s hrou Rozmarné léto. "O vstupenky je zatím zájem, představení souboru Kašpar jsou ze dvou třetin vyprodaná," řekl ČTK ředitel divadla Jakub Špalek.

Zájem diváků zaznamenalo i divadlo Ungelt a jeho Letní scéna na Novém Světě, která letos připomněla 25 let od založení divadla. Na Letní scéně mohou diváci zhlédnout například komedie Vejšlap, Dovolená paní Josefy nebo hru Kdokoli může dělat cokoli podle románu Betty MacDonaldové. Podle mluvčího divadla Josefa Kubáníka koronakrize částečně zájem o představení ovlivnila. "Za jiných okolností máme vyprodáno už před prázdninami, letos se až teď blížíme ke sto procentům prodaných lístků," řekl Kubáník.

Situace s koronavirem neodradila ani návštěvníky Letních shakespearovských slavností, které v Praze začaly 22. července hrou Dobrý konec všechno spraví. V současnosti mohou diváci v Praze zhlédnout Zimní pohádku, od srpna pak například Hamleta či Zkrocení zlé ženy. Slavnosti končí 28. srpna hrou Večer tříkrálový. "Někde jsou lístky stále k dispozici, ale zájem v Praze je velký," uvedl za organizátory Pavel Turner.

Koronavirus neovlivní podle organizátorů ani Hvězdné léto pod žižkovskou věží. Druhý ročník festivalu trvá už od začátku června, v srpnu nabídne divákům představení jako Saturnin nebo Dva nahatý chlapi, diváci mohou zhlédnout i koncerty Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers, dvě vystoupení Daniela Landy s názvem Bez náhubku nebo teď už vyprodaný koncert skupiny 4TET.

V srpnu nabídne venkovní představení například i Letní scéna Harfa. Na střeše Galerie Harfa v Praze - Libni uvidí diváci například komedii A do pyžam, hudební představení Dar z nebes či stand-up Lukáše Pavláska Planeta slepic.

V současné době může být na venkovních akcích až 1000 návštěvníků, až na výjimky pro ně neplatí povinnost mít nasazenou roušku či zachovávat dvoumetrové rozestupy. Většina organizátorů však stále dbá na zvýšená hygienická opatření, jako je dezinfikce. "Povrchy židlí a toalet dezinfikujeme přípravkem s nanočásticemi, v areálu je přístupná dezinfekce, letos také nepůjčujeme deky," řekl k hygienickým opatřením na Letních shakespearovských slavnostech Turner.

Autor článku: ČTK: Anna Absolonová, rot; Foto: https://www.divadlovceletne.cz/kaspar-na-kasperku-2019/