06.09.2019 08:35

Den Moravskoslezského kraje a ČR na festivalu Trans/Misie 2019

Národní divadlo moravskoslezské i letos koordinuje účast našeho kraje na multižánrovém kulturním festivalu s názvem Trans/Misie. Loňský ročník byl první, konal se v polském Řešově. Každoročně festival na sklonku léta uspořádá jedno z partnerských měst příhraničních regionů Visegrádu, Ukrajiny a Litvy. Letošní druhý ročník začne v neděli 8. září a potrvá do 14. září, dnem Moravskoslezského kraje a ČR je 13. září. Letos pořádají přehlídku slovenské Košice.

Všechna zakládající partnerská města (Rzeszów–Košice–Ostrava–Debrecen–Lvov–Trakai) mají společnou geografickou polohu v blízkosti hranic, která přeje vzájemnému pronikání kultur.  Plánované festivalové akce nejsou pouze uměleckými projekty (divadelní představení, taneční, hudební, filmové produkce, performance atd.), ale také akcemi vzdělávacími, na festivalu se debatuje o kultuře, setkávají se umělci různých žánrů i oborů, v programu jsou vždy konference a workshopy. Festival zároveň každoročně nabídne jiné základní téma ze společné historie zapojených států. Takto program koncipovali také účastníci z Moravskoslezského kraje. „ Národní divadlo moravskoslezské je opět koordinátorem účasti našeho kraje a téma bylo jasné: 30 let od naší sametové revoluce, od pádu železné opony, téma svobody ve všech podobách, mezilidské vztahy a aktuální problémy dnešní doby,“ přiblížil ředitel NDM Jiří Nekvasil.

Připraveny jsou vybrané inscenace divadel: Komorní scéna Aréna veze Smíření Tomáše Vůjtka (inspirované skutečnými událostmi divokých odsunů Němců po válce), Divadlo Petra Bezruče hru #nejsemrasista_ale Braňo Holička (vytvořenou v procesu zkoušek z internetových diskusí). Národní divadlo moravskoslezské představí stále aktuální Ostrovského „úplatkářskou komedii“ Výnosné místo a muzikál Thrill Me (Vzruš mě!) – skutečný krimi případ mj. o tom, kam až může vést pocity svobody či spíše nadřazenosti nebo všemohoucnosti. Českou účast zahájí úspěšný hudební film Zítra se bude… s pěvkyní Soňou Červenou. Opera reflektuje proces s Miladou Horákovou. Připravena je také výstava Slezského zemského muzea v Opavě ke 30. výročí sametové revoluce.

Podrobně PROGRAM 13. září – den Moravskoslezského kraje a ČR:

 • FILM-OPERA ZÍTRA SE BUDE… (Aleš Březina, Jiří Nekvasil, Jan Hřebejk)
  KINO: Tabačka Kulturfabrik – kinosál / Gorkého 2
  Začátek promítání: 16.30 hodin
 • KOMORNÍ SCÉNA ARÉNA / SMÍŘENÍ (Tomáš Vůjtek)
  SCÉNA: Divadlo Thália – velká scéna, Mojmírova 1
  Začátek představení: 17.00 hodin
 • NÁRODNÍ DIVADLO MORAVSKOSLEZSKÉ / THRILL ME (Vzruš mě!) (Stephen Dolginoff)
  SCÉNA: Státní divadlo Košice – malá scéna / Hlavná 76
  Začátek představení: 17.00 hodin
 • DIVADLO PETRA BEZRUČE / #NEJSEMRASISTA_ALE (Braňo Holiček)
  SCÉNA: Tabačka – velká scéna / Gorkého 2
  Začátek představení: 18.00 hodin
 • NÁRODNÍ DIVADLO MORAVSKOSLEZSKÉ / VÝNOSNÉ MÍSTO (A. N. Ostrovskij)
  SCÉNA: Státní divadlo Košice – velká scéna / Hlavné nám. 1
  Začátek představení: 20.00 hodin
 • VÝSTAVA „LISTOPAD 1989 – CESTA KE SVOBODĚ“
  Výstava v Muzeu Vojtecha Löfflera ze Slezského zemského muzea v Opavě
  Výstava připravená k 30. výročí tzv. sametové revoluce se zaměří na rozhodné okamžiky listopadu 1989 na území dnešního Moravskoslezského kraje. Obsahem výstavy bude krátký historický exkurz doplněný autentickými historickými fotografiemi jak z muzejních a archivních fondů, tak od přímých účastníků.

www.trans-misie.sk

Foto k tématu: Činohra NDM v Košicích představí mj. „úplatkářskou“ komedii A.N. Ostrovského Výnosné místo v režii Ivana Krejčího. Na snímku Radovana Šťastného Marie Logojdová a František Večeřa.

Autor článku: Šárka Swiderová

Den Moravskoslezského kraje a ČR na festivalu Trans/Misie 2019

Festivaly

16.09.2019

Zahraniční divadelní program festivalu 4+4 dny v pohybu otevře provokativní show The Clearing

Mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu má již tradičně na programu také výrazný zahraniční divadelní program. Divadelní část festivalu bude v sobotu 5. 10. ve 20:00 zahájena v pražském Divadle Archa představením The Clearing amerického performera a kurátora Jeremyho Wadea. Diváci se mohou dále těšit například na finsko-egyptskou umělkyni Samiru Elagoz nebo íránského non-binárního umělce Sorour Darabi.

13.09.2019

Malá inventura míří do regionů

Jičín, Jihlava, Opava a České Budějovice ožijí z kraje podzimu divadlem. Festivaly, které v regionech proběhnou mezi 19. zářím a 2. listopadem, navazují na Malou inventuru Praha. Ta každoročně představuje nejzajímavější projekty nového divadla za poslední rok, a to české i zahraniční.

09.09.2019

Mezinárodní divadelní festival Pražské křižovatky 2019

Třetí ročník mezinárodního divadelního festivalu Pražské křižovatky opět přiváží mimořádná zahraniční představení. Jde o inscenace a projekty úspěšné na evropských festivalech, všechny posouvají světové divadlo a jindy než na Pražských křižovatkách je v tuzemsku nelze vidět. Letošní ročník festivalu jako by tematicky svíral motiv hlasu, naslouchání, slyšení. Konkrétně zachytí hlasy zábavy, ale nechá mluvit i publikum, či úplně utiší herce. Festival rovněž takto připomíná dědictví Václava Havla, vztah divadla a politiky a letos rovněž třicáté výročí sametové revoluce.